Na žiadnu situáciu sa nedá 100% pripraviť, ale môžeme si osvojiť niektoré vedomosti a zručnosti, ktoré nám uľahčia zvládať náročné situácie. Tým, že máme určité vedomosti, skúsenosti, zručnosti, nadobúdame isté sebavedomie, ktoré je veľmi dôležité hlavne v krízových situáciách. Avšak bez ohľadu na to, ako sme pripravení, je vždy šokom, keď sa náhle ocitneme napríklad v opustenej krajine. Je to šok emocionálny, ale aj fyzický.
KOLAPS, KATASTROFA
Udalosť, ktorá má výnimočne nebezpečný charakter, prichádza náhle, neočakávane a vyznačuje sa veľkou silou pôsobenia. Vyvoláva hlboké rozrušenie takmer u kohokoľvek. Je to udalosť, kedy došlo k vážnemu ohrozeniu bezpečnosti, života, somatickej integrity jedinca alebo blízkych osôb. O takúto udalosť ide tiež pri náhlej a ohrozujúcej zmene v sociálnom postavení alebo v medziľudských vzťahoch jedinca, napríklad pri strate mnohých blízkych osôb. Tieto udalosti sa vyznačujú silou pôsobenia.
Časový priebeh reakcie na traumatizujúcu udalosť má svoje zákonitosti, ktoré platia predovšetkým pre reakcie biologické a psychosociálne v prvých okamihoch po udalosti. S pribúdajúcim časom sa obraz u rôznych ľudí mení. Všeobecne platí, že ľudia nemôžu nekonečne dlho zostávať v stave psychického zmätku a prežiť. Za akútnu fázu sa považuje prvých 48 hodín po udalosti; do štyroch až šiestich týždňoch po udalosti sa ľudia prispôsobia novej situácii a nájdu nejaký spôsob rovnováhy.
FÁZY
Úplne prvé sekundy po udalosti:
Telo sa nabudí pri snahe prežiť smrteľnú hrozbu. Reakcia organizmu na ohrozenie má typické prejavy, ktoré tvoria protipól stavu uvoľnenému: zrýchlená srdcová činnosť, zvýšenie hladiny cukru v krvi, stiahnutie sleziny, husia koža. Tieto zmeny umožňujú rýchly výdaj energie pri boji, alebo úteku.
Prežitie v skupine alebo budovanie komunity
Organizmus je od začiatku chránený proti bolesti, ktorá vzniká z poranenia aj z vysilenia. Pri záťaži prispievajú k tlmeniu bolesti endorfíny, ktoré majú účinky podobné morfiu. Telo sa stáva rýchlym, silným, ostražite vnímajúcim, necitlivým k bolesti, emóciám a ľahko zvládajúcim zraneniam.
Keď si povieme „do pekla“, vtedy udiera trauma, nastáva chaos, je aktivovaná reakcia prežitia, musíme niečo urobiť = akcia. Vtedy mozog rozhoduje za nás = nehovorí to nič o našom charaktere, je to činnosť mozgu. V tej chvíli mozog za nás rozhoduje a vyberá si zo 4 stratégií: útok, útek, zamrznutie, absolútne poddanie sa.
PSYCHOLOGICKÉ FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE PREŽITIE
Vôľa prežiť
V situáciách kedy ide o prežitie je najdôležitejším činiteľom vôľa prežiť. Či už ide o osamoteného jedinca alebo skupinu. V každom prípade vznikajú emocionálne problémy šokom, strachom, zúfalstvom, osamelosťou alebo nudou. Okrem toho budú na vôľu pôsobiť: poranenia, bolesti, únava, hlad alebo smäd. Aj za najtvrdších podmienok môže vôľa k prežitiu udržať životný proces. Telesná potreba energie pokrytá potravinami môže byť počas dlhšieho časového obdobia zredukovaná na nulu. Znalosť spôsobov ako prežiť vytvára sebadôveru a so sebadôverou je možné ovládnuť prostredie, v ktorom sme sa ocitli. Na vôľu prežiť negatívne pôsobí panika a strach.
Viete, čo robiť pri fyzickom napadnutí?
Z HĽADISKA PSYCHIKY je najdôležitejšie:
Aj preto z nášho hľadiska psychológie pri prežití platí dvojnásobne:
„NIKDY SA NEVZDÁVAŤ“
V pokračovaní sa budeme venovať tejto problematike z hľadiska „Prežitia v skupine a budovanie sebestačnej komunity.“
Tento text je len krátka časť z obsahu nášho kurzu prežitia v prírode – advanced. Ak chceš vedieť viac, klikni na tlačítko!
Autor: Ing. Patrik Žitník, Mgr. Želmíra Nemcová
Článok bol publikovaný v časopise ZEM a VEK (článok 7 z 15)
Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?
Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich kamarátov.
Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!