VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O SKRYTOM NOSENÍ ZBRANE

Pri čítaní odborných článkov na zahraničných fórach alebo časopisov z oblasti obrany a držania zbraní som naďabil na tento zaujímavý článok.  Uvedomujem si, že nie je každému príjemné a jednoduché prečítať si zaujímavý článok v cudzom jazyku. Preto som sa rozhodol poskytnúť vám preklad textu, ktorý oslovil mňa. Ide o príspevok z časopisu Gun Primer, ktorý bol publikovaný 20. septembra 2018. Autorom je Massad Ayoob. Originál článku nájdete tu.

Nosenie zbrane na sebaobranu vyžaduje oveľa viac, než len jej kúpu a pár návštev strelnice; vyžaduje znalosť zákona a vedomosti o uchovávaní zbrane.

Buďte pripravení

Sebaobrana vyžaduje viac než len zbraň, vyžaduje to nastavenie byť stále pripravený a zároveň aj znalosť zákonov.

Aby som tento dlhý príbeh skrátil, narodil som sa do domácnosti so zbraňami v roku 1948. Zbraň som začal nosiť od roku 1960, keď som mal brigádu v otcovom obchode. Na ochranu nováčikov pred rizikovými praktikami, ponúkam tieto rady o uchovávaní zbrane.

Vždy buďte v bezpečí

Domov ste si doniesli smrteľnú zbraň. Možno ju nikdy nebudete musieť namieriť na inú živú bytosť alebo vypustiť jej smrtiacu silu na iného človeka za účelom záchrany svojho života alebo života niekoho, za koho bezpečnosť ste zodpovední. Budete ju však nabíjať, kontrolovať, čistiť a vykonávať ďalšie podobné úkony v prítomnosti vašich najmilovanejších – ľudí, na ktorých ochranu ste si zbraň zaobstarali. Preto je pri zbraniach vždy najdôležitejšia bezpečnosť.

  1. S každou strelnou zbraňou zaobchádzajte tak, ako keby bola nabitá.
  2. Nikdy nedovoľte, aby bola namierená na niečo, čo nie ste pripravení vidieť zničené.
  3. Nedávajte prsty na spúšť, pokiaľ nechcete zámerne zo zbrane vystreliť.
  4. Vždy si buďte vedomí svojho terča a všetkého, čo sa nachádza za ním.

Mnohí ľudia z tejto oblasti dodávajú aj piate pravidlo: Ste zodpovední za bezpečné držanie zbrane pred neoprávnenými rukami.

 

Poznajte zákon pre uchovávanie zbraní

Možno ste počuli frázu „radšej byť súdený dvanástimi (myslené porotcami) na súde, než nesený šiestimi v rakve“. Aj ja som vinný z jej udomácnenia. V najlepšom prípade sa však vyhnete ako dvanástim sudcom, tak aj šiestim nosičom rakvy. Samozrejme, nedá sa odvrátiť to, že raz zomrieme, alebo to, že niekoho postihne paraplégia. Avšak, strávenie zvyšku života vo väzení kvôli chybe so zbraňou tiež nie je žiadna výhra.

Kdekoľvek ste, môžete nájsť inštruktorov, ktorí poskytujú hodiny týkajúce sa zákonov a súdnych podmienok, ospravedlniteľného použitia smrteľnej sily v sebaobrane, či uchovávania zbraní. Váš lokálny obchod so zbraňami by mal byť schopný poradiť vám takých ľudí. Na národnom leveli (USA), dvaja inštruktori, ktorých poznám, učia tieto témy do hĺbky a cestujú pri tom po celej krajine: Andrew Branca a ja. Naviac sme Branca a ja napísali na túto tému knihy – Law of Self Defense Deadly Force. Oboje sú dostupné na Amazone a pravdepodobne si ich môžete zapožičať aj vo vašej miestnej knižnici.

Tréning

Uistite sa, že sa vám dostane dobrý tréning od kvalifikovaných inštruktorov. To zahŕňa aj hodiny základnej sebaobrany.

Budovanie schopností

Vedieť, ako strieľať, je také dôležité ako vedieť, kedy strieľať. Váš miestny obchod so zbraňami vás opäť môže nasmerovať k inštruktorom obrannej streľby, ktorí vás môžu ušetriť od rokov väzenia či súdov.

Nie je to ako v televízii, kde zbraň vystrelí a zlý chlap padne na zem. Boli už aj prestrelky, pri ktorých museli tí dobrí vystreliť aj 30 nábojov na to, aby zlého chlapa definitívne porazili. Dvojmetrový stojaci zabijak nie je ako dvojmetrový terč, hlavne čo sa týka umiestnenia strely tak, aby muž nebol schopný stlačiť spúšť. Jeho mozog nie je jednoduchým terčom. Jeho srdce má veľkosť zovretej päste. A jeho miecha nie je hrubšia než malíček. Manipulácia so zbraňou – vo vysokej rýchlosti, keď sa zohýbate a mávate, aby ste sa vyhli nožu, či hlavni jeho pištole, s rozbúchaným srdcom – nie je taká jednoduchá, ako to môže vyzerať v televízii.

Som streleckým inštruktorom od roku 1972 a zarazím sa vždy, keď počujem ľudí hovoriť, že „strieľanie je miznúca schopnosť“. Nemyslím si, že je to správne slovo. Keď sa to raz naučíte, tak túto schopnosť nestratíte, ale môže sa oslabiť. Tomuto „hrdzaveniu“ môžete predísť neustálym trénovaním týchto schopností.

 

Schopnosti sú dôležitejšie než technické vybavenie

Ľudia sú posadnutí technickým vybavením, a pritom by sa mali zamerať na softvér – v tomto prípade strelecké schopnosti. Moja mantra je jednoduchá: Nie je to ani tak o zbrani, ako o strelcovi; a nie je to ani tak o strelcovi, ako o dôslednom používaní techniky.

Skúsený vodič by možno dokázal uniknúť potenciálnemu nebezpečenstvu efektívnejšie v športovom aute, než v sedane. Avšak, amatérsky vodič by mohol kvôli citlivému riadeniu v športovom aute ľahko pretočiť. Alebo by mohol v silnom vozidle akcelerovať rýchlejšie než je jeho reakčný čas. Podobne je pre nového strelca na jednej strane jednoduché predčasne stlačiť ľahkú spúšť pištole, čo môže mať za následky neodvratnú tragédiu na druhom konci pištole, a pravdepodobne trest odňatia slobody na strane druhej.

 

Ďalšie prvky výbavy

Je nepravdepodobné, že by nový strelec niečo pokazil pri štandardnom (z výroby odpor spúšte) stlačení spúšte. Podobne ako niečo, čo nosí polícia – Glock alebo podobnú pištoľ; Sig Sauer, Beretta alebo inú podobnú dvojčinnú pištoľ – bude viac obhájiteľné na súde a menej náchylné na nedbalé vystrelenie, ako niečo, čo by laik hovorovo nazval „vlasová spúšť“.

Na smrteľne nebezpečných zbraniach neodstraňujte a nedeaktivujte bezpečnostné prvky. Pre vás a vášho právnika bude ťažké presvedčiť porote, že to nebolo nič iné než trestuhodná nedbalosť. Taktiež vaše zbrane neozdobujte indíciami zlých úmyslov (ako by to mohli nazvať na súde) – napr. lebkami, skríženými kosťami alebo zombie motívmi a pod.

Mnoho z nás si myslí, že dvojčinný revolver môže byť najlepším štartovacím bodom pre nováčika, ktorý má málo času na trénovanie. Aké sú dobré správy? Revolvery sa nabíjajú ľahšie než poloautomatická pištoľ, a taktiež sú menej závislé na údržbe, premasťovaní a type munície. Revolvery však ponúkajú menšiu kapacitu zásobníka a dlhšie stlačenie spúšte, čo môže byť náročnejšie na zvládnutie. Avšak, keď si na to zvyknete, manipulácia s akýmkoľvek iným typom spúšte bude pre vás hračka.

 

Puzdrá na ukrytie zbrane

Ľudia, ktorí rutinne nosia zbrane na verejnosti radi hovoria: „Skrytá znamená skrytá“. Nie je to však vždy tak samozrejmé, ako to znie. Verejnosť, zvyknutá vidieť zbrane len u policajtov a profesionálnych ochrankárov, je pochopiteľne zdesená, keď vidí zbraň na boku niekoho, koho nevie identifikovať. To môže vyústiť do trápnych telefonátov polícii o „mužovi so zbraňou“. Niektorí ľudia sa na internete vyjadrili, že keby videli bežného človeka s viditeľnou zbraňou, číhali by naňho a zbraň mu zobrali – a viac než jeden človek sa o to aj pokúsil. Opití ľudia, bitkári, či ľudia, ktorí sa chcú ukazovať môžu vidieť zbraň a chcieť si ju uchmatnúť – to sa už stalo tiež. Dokonca existovali aj prípady, keď niekto zbadal zbraň a falošne obvinil jej majiteľa z vyhrážania.

Noste svoju zbraň v kvalitne urobenom puzdre, blízko pri tele. Taktiež možno budete musieť jemne upraviť svoj šatník, aby ste mali kde nosiť schovanú zbraň. Puzdrá na pás vyžadujú pre denný komfort asi o 5cm väčší pás. Saká s bočnými prieduchmi môžu zbraň odhaľovať, saká so strednými nie. Na nosenie zbrane možno budete potrebovať o číslo väčšiu bundu. Taktiež je zbraň jednoduchšie ukryť vo voľných než v úzkych nohaviciach.

 

Buďte diskrétni

Čím menej ľudí vie, že prechovávate zbraň, tým lepšie. Kontrola zbraní je jednou z antagonistických debát v Amerike. V skutočnosti, mnoho vlastníkov zbraní a ich rodiny bolo spoločenský „odsúdených“. Okrem toho, keď sa ľudia dozvedeli, že legálne vlastnia zbrane, malo to pre nich aj negatívny dopad v spojení so zamestnaním.

Bezpečnosť, zodpovednosť, vedomosti, schopnosti, neustála pozornosť a diskrétnosť sú základnými kameňmi legálneho držania zbrane, za účelom ochrany seba a svojej rodiny.

Tento príspevok je z časopisu Gun Primer, ktorý bol publikovaný 20. septembra 2018. Autorom je Massad Ayoob. Originál článku nájdete tu.

 

Všetky tieto zásady a princípy patria do obsahu nášho trojdňového kurzu osobnej bezpečnosti. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

 

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!