Pre všetkých, ktorí chcú vedieť, ako vznikol komplexný tréningový program Individuálnej sebaobrannej streľby

strelaba z popod auta 1

Iste každý z nás raz zažije momenty, kedy sa pozrie do svojho zrkadla a musí určité veci prehodnotiť… Zažili ste niečo podobné? Mne sa to stalo po odchode z armády a stačilo na to pár nadšencov airsoftu. Verili by ste tomu?

V tej dobe som bol sebavedomý inštruktor špeciálneho výcviku v rôznych oblastiach, vrátane streľby.  Zúčastnil som sa množstva kurzov a tréningov v tejto oblasti s rôznymi špeciálnymi vojenskými alebo policajnými zložkami.  A zrazu som zistil, že to, čo som celý čas driloval a nacvičoval, nefunguje!

Nazlostený som sa pýtal PREČO?

O čo vlastne šlo? Raz za mnou prišli moji kamaráti a presvedčili ma, aby som si s nimi šiel zahrať bojovú hru s airsoft zbraňami. A popritom chceli, samozrejme, aby som im poradil nejaké jednoduché fígle, ako byť v tejto hre lepší. Takže som to skúsil a s hrôzou som zistil,  že čochvíľa dostávam zásahy i napriek tomu, že robím presne to, čo som si natrénoval v armáde.

Samozrejme, že som sa zlostil. Hádzal som vinu na všetkých naokolo. Protivníci klamali, mali rôzne zvýhodnené podmienky, mali väčší dostrel…

Potom som si však uvedomil jednu zásadnú vec. Veci sa nedejú fér. Ani život nie je fér.

Teda:

  • Ak dostanem zásah, som vyradený a je jedno, či to bolo alebo nebolo fér. Ak sa ale mám vyhnúť zásahu musím sa dobre kryť.
  • Doteraz som cvičil len na terčoch. Tu všetci okolo mňa sú rozmýšľajúci a agresívni protivníci so všetkými výhodami, ktoré, samozrejme, proti mne využijú. Musím s tým rátať a nesmiem ich podceňovať. V každom okamihu je nutné myslieť na svoju bezpečnosť.
  • Statická obrana v kryte nič nerieši, lebo protivníkov je spravidla viac a tí na mňa útočia z rôznych smerov. Skôr či neskôr ma prekvapia. Je preto nutné mať prehľad o tom, kde sa kto nachádza. Ja sa musím pohybovať tak, aby som nezostal na nevýhodnom mieste, z ktorého niet úniku.

Keď som vedomosti a zručnosti, ktoré som nadobudol v armáde, prispôsobil týmto princípom, zistil som, že som efektívnejší. Zasiahnuť ma je oveľa zložitejšie a intuitívne sa vyhýbam miestam bez úniku.

A zmena tohto rozmýšľania sa odrazila aj pri streleckom a taktickom ostrom tréningu pre obrannú streľbu pri napadnutí na ulici.

Obrannej streľbe som sa venoval dosť dlho, ale práve na základe tejto zmeny v myslení vyplývajúcom z bojových hier som sa rozhodol podrobiť aj túto oblasť tvrdému posudku a porovnaniu.

Chcete vedieť ako?

Jednoducho. Zobral som pár hráčov airsoftu, ktorí rozmýšľajú, sú zvyknutí na agresívny pohyb a útok, ktorý nezastane pri prvom náznaku obrany, ale pokračuje ďalej. Určil som si podmienky podobné reálnemu prostrediu a simuloval som rôzne typy útokov na mňa. Všetko sme točili a vyhodnocovali. Jednalo sa o stovky simulácii a rôznych kombinácii východiskových situácií. Časť záverov z nich som popísal v predchádzajúcich článkoch.

A výsledok?

V týchto simulovaných situáciách sa ukázali všetky slabiny či zápory armádneho a policajného tréningu, dokonca presnosť nehrala na začiatku stretu žiadnu podstatnú výhodu, ba práve naopak. Veľkú rolu hrala psychika a nastavenie obrancu. To, čo som ovládal z armády a iných streleckých postupov, ja som si to nazval „profesné použitie zbrane“, prestalo fungovať.

Pochopil som, že obrana na ulici so strelnou zbraňou alebo bez nej vychádza z celkom iných princípov boja. Z iných časových a vzdialenostných údajov. Z iného materiálneho vybavenia.

Našťastie na mňa nikdy nik na ulici nezaútočil strelnou zbraňou. Ale verím výsledkom svojho testovania. Je jedno, že to bolo len airsoftovou zbraňou. Ak by to bola zbraň ostrá, výsledok by bol ten istý. A preto som od tej doby zmenil kompletne náhľad a prístup k obrannej streľbe.

Zhruba 2,5 roka som skúšal a testoval rôzne postupy a spôsoby streľby, chodil na rôzne kurzy a zasa meral. A výsledok mojich skúseností som zhrnul do komplexného tréningového programu pod názvom  „Individuálna sebaobranná streľba“ v skratke ISDS. Individuálna preto, lebo v krízovej situácii v jej začiatku a v jej eskalácii, vám nik okrem vás samých nepomôže. Záleží len na vás, čo urobíte a či to bude mať nejaký efekt.

Princípy tohto komplexného tréningového programu nájdete tu.

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho kurzu obrannej streľby . Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

 

autor: Ing Patrik Žitník

Zaujímate sa o obrannú streľbu?

Poviem vám tri hrubé chyby, ktoré robíte pri svojom nácviku reálnej obrany  so zbraňou, o ktorých možno ani netušíte!

Chcete vedieť, aké?

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!