Pravidelne dostávame ako inštruktori množstvo otázok, čo odporúčame nosiť do lesa v lekárničke, ktorá je naozaj praktická.
Je jasné, že každý kto rád chodí do prírody alebo na náročnejšie treky, si vyskladá lekárničku podľa seba a svojich možností. Poznám kopec ľudí, ktorí ťahajú so sebou veľké profesionálne lekárničky s množstvom obsahu s rôznymi vychytávkami. Z našich skúseností ale naozaj vyplynulo, že nie je podstatné, čo všetko v lekárničke máte, ale ako s tým dokážete pracovať.
Veľmi dôležitou podmienkou je, aby ste všetko v lekárničke mali poriadne zabalené a zároveň pripravené na použitie. Nemusíte toho mať veľa, ale myslite na to, že keď naozaj potrebujete lekárničku, spravidla je zlé počasie a ste v nepríjemnom teréne, kde sa prvá pomoc alebo akékoľvek ošetrovanie realizuje oveľa náročnejšie na detaily ako kdekoľvek v ambulancii či sanitke.
Z tohto dôvodu je nutné dbať na nepremokavý a pohodlný obal, aby sa všetko, čo v lekárničke nosíte, neznehodnotilo. Videl som kopec lekárničiek natlačených ako sardinky rôznym materiálom a keď prišlo na lámanie chleba, museli ste všetko pracne hľadať, vykladať niekde na bok a, samozrejme, dávať pozor, aby vám to nezmoklo alebo sa to neznečistilo. Navyše som už zažil situácie, keď sme vylievali vodu z lekárničky, lebo tak pršalo a batoh, ktorý padol do potoka, bol komplet premočený.
Takže u mňa je na prvom mieste obal, v ktorom nosím zdravotné potreby. Mal by byť nepremokavý, dobre uzatvárateľný a hlavne by mal chrániť veci pred mechanickým poškodením, čo sa v našich preplnených batohoch stáva často.
Druhou podmienkou mojej lekárničky je to, aby všetko, čo v nej mám, slúžilo aj na iné účely ako na prvú pomoc. Ale, samozrejme, prvá pomoc je prioritou. Rozmýšľam tak, že ak mám zobrať napríklad náplasti alebo iné vybavenie, tak radšej zoberiem primerane väčšiu veľkosť ako menšiu. Prečo? No lebo na malú ranu veľká náplasť je OK. Ale na veľkú ranu malá náplasť vám iste nepostačí.
Treťou podmienkou je to, že nosím len to, s čím viem pracovať. Teda reálne to použiť. Nepotrebujem kopec rôznych obväzov alebo iných vychytávok, ak s tým neviem pracovať. Teda tu je obsah mojej lekárničky…
Obväzový materiál
Ostatný zdravotnícky materiál:
Ak máme náročnejšie plány a dlhé pochody, beriem aj tieto liečivá pre vlastnú potrebu:
Všetky tieto zásady a princípy patria do obsahu nášho kurzu Praktická prvá pomoc v prírode (dvojdňový kurz). Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!
autor: Ing. Patrik Žitník
Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?
Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich kamarátov.
Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!