Prvá pomoc v prírode mimo nejakú blízku civilizáciu sa zdá ako jednoduchá a prirodzená vec. I keď štatistiky hovoria celkom jasne v neprospech prvej pomoci, nakoľko veľa ľudí o sebe tvrdí, že vie poskytnúť základnú prvú pomoc, ale len veľmi málo ľudí je ochotných tak urobiť.
Štatistický odhad tvorí asi päť percent ľudí, ktorí reálne rýchlu pomoc v prípade núdze aj podajú. A musím uznať, že sa ani nečudujem, prečo tomu tak je. Z našich inštruktorských skúseností, ktoré zažívam v poslednej dobe, keď simulujeme na kurzoch a teambuildingoch bežné poranenia alebo iné šokové stavy, prípadne podchladenie, je reakcia ľudí a realizácia takýchto poskytnutí prvej pomoci na veľmi biednej úrovni.
Pochopil som, že kopec ľudí by aj bolo ochotných pomôcť, ale nie sú si istí, tak sa radšej do toho nehrnú. A keď už musia, tak to spravidla v zmysle hesla: „Veď som to videl na videu alebo som o tom niekedy počul, to je tak a tak…“ Potom, samozrejme, zistia, že to, čo nakoniec sami v teréne zrealizovali pri poskytnutí prvej pomoci, je doslova úbohosť.
Môj záver pri vyhodnotení je skoro vždy rovnaký: „Som rád, že ste nezachraňovali mňa, inak by som isto neprežil!“
(foto: z prezentácie Viliam Dobias at TEDxBratislava 2013)
Samozrejme, ich odpoveďou je, že ak by to bolo v skutočnosti, tak to je úplne inak. Bohužiaľ, to nie je celkom pravda. A to hneď z troch hľadísk:
Takže si to zhrňme.
Povedzme, že niekomu blízkemu sa stal úraz a nemôže sa hýbať. Ste v strese, že sa to stalo a niečo musíte urobiť, ale neviete presne čo a ako. Zároveň ste v zlom počasí (silno prší) a je tma. Ste niekde mimo v lese. Najbližšie je od vás malá dedinka vzdialená zhruba 1,5 hodiny peším presunom. Takže môžete rátať, že pomoc príde najskôr za 1,5 hodiny. Pravdepodobne však príde neskôr.
Čo by ste robili VY?
Realizácia vychádza v podstate z pragmatického uvažovania:
Priateľská pomoc je preto niečo, s čím by sme mali stále počítať. Nebudete ju realizovať pre niekoho neznámeho, ale pre svojich blízkych a priateľov. Myslite na to! Jeden z dvoch ľudí, ktorí sa zrania vo vašom okolí, bude vaša blízka osoba alebo vaše dieťa. A keďže všetci ostatní patria medzi tých 95 %, ktorí sa nebudú chcieť angažovať, je to len na vás!
A aký je pohľad z druhej strany, slovami nášho kolegu inštruktora: „Čo je mne osobne platné, že ja viem poskytnúť prvú pomoc? Keď sa stane niečo mne, kto mi poskytne rovnako účinnú prvú pomoc?“
Všetky tieto zásady a princípy patria do obsahu nášho kurzu Praktická prvá pomoc v prírode (dvojdňový kurz). Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!
autor: Ing. Patrik Žitník
Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?
Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich kamarátov.
Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!