Dnes veľmi atraktívna a často spomínaná téma prežitia a to nielen preto, že sa vždy nájde niekto, kto predpovedá koniec sveta, veľký globálny konflikt alebo rozpad svetovej ekonomiky, ale aj kvôli tomu, že získavanie vedomostí z oblasti prežitia ponúka formu návratu k prírode a jednoduchosti životného štýlu bez náhlenia, stresu a konfliktov.
Pojem prežitie – survival v sebe zahŕňa množstvo samostatných smerov, ktoré sa špecializujú priamo na jednotlivé špecifiká v rámci ich filozofického chápania. Survival (prežitie v prírode), Bushcraft (zálesáctvo), Prepperstvo (vytváranie organizovaných skupín pripravujúcich sa na koniec sveta), Teotwawki (príprava na prežitie rôznych katastrof a na koniec sveta tak, ako ho poznáme) a rôzne smery zaoberajúce sa staroživotom sú len niektoré z nich. Tieto smery sa rôzne prelínajú a navzájom sa doplňujú.
Viete, ako sa správať v búrke, ktorá vás zastihne v prírode?
Základným pilierom a myšlienkou je však prežitie osoby alebo skupiny osôb v ťažkej alebo krízovej situácii. Odhliadnuc od svojej základnej filozofie odpovedajú na základné otázky, týkajúce sa výbavy pre pobyt v teréne alebo v ťažkých podmienkach, stravovania, úkrytu alebo prístreškoch, získavania vody, prvej pomoci alebo zdravotného zabezpečenia, orientácie či prekonávaní náročných prírodných prekážok. Samozrejme, určité skupiny, hlavne armádni špecialisti, sa učia ešte rôzne postupy ako taktiku, chemickú ochranu, maskovanie, stopovanie, navigáciu, boj, založenie komunít…
Vidíte, že je to veľmi široká oblasť. Je dobré, že už aj na internete v slovenčine nájdete veľmi dobre odborne popísanú problematiku do hĺbky. Stačí zadať do vyhľadávača kľúčové slová ako survivor, bushcraft alebo prežitie. Táto rozsiahla problematika sa našťastie riadi veľmi jednoduchými pravidlami, pravidlami prežitia. Nič polovičaté tu neplatí. Viem-neviem, teplo-chlad, život–smrť. To je meradlo prežitia. Tvrdá selekcia pre všetkých, ktorí sa dostanú do takýchto situácií. Bohužiaľ, je vtedy spravidla neskoro spomínať, kedy ste naposledy niečo o tom čítali alebo videli. My sa vám budeme v našich malých článkoch snažiť dať pár jednoduchých rád, ako na to a čo by ste ako základ mali vedieť.
I napriek tomu, že nás pohltila civilizácia a môžeme sa spoliehať na vymoženosti lekárni, teplej vody a ústredného kúrenia, by sme nemali zabúdať na základné zručnosti a vedomosti, ktoré nám pomôžu na čas sa zaobísť bez lekárne, potravín, pet fliaš s pitnou vodou, GPS navigácie alebo komfortného spania vo vlastnej posteli. Vedeli a mali ich naši prarodičia, ktorí sa museli oveľa viac spoliehať na seba a svoju malú okolitú komunitu. Často krát tieto vedomosti postačia pre zlepšenie zlej situácie alebo prekonanie času a priestoru, kým sa nedostanete niekde do civilizovanejšieho prostredia. Preto naša prvá rada pre vás je: Nečakajte, až sa niečo stane, ale občas si v pokoji skúste pár samozrejmostí. Založte samostatne oheň bez dostupných pomôcok s jednou zápalkou a drevom. Uvarte si čaj z liečivých rastlín, ktoré ste si sami natrhali. Skúste sa vyspať v lete len tak na tvrdej zemi pod šírim nebom.
Viete, čo robiť pri fyzickom napadnutí?
Verili by ste, že človek znalý problematiky výdrží s jedným nožom a balíčkom zápaliek v nehostinnom teréne aj 30 dní? A predsa je to pravda. I keď len polovičatá, lebo za tých 30 dní, ktoré by musel niekde stráviť, by si vyrobil kopec pomôcok, vystaval obydlie, zabezpečil si stravu a pitnú vodu. Samozrejme, hovoríme o extréme, lebo my sa určite neocitneme v situácii prežitia len so zápalkami a jedným nožom. Je veľa návodov, čo si pripraviť a zobrať so sebou, ak by sme rátali s možnosťou, že sa dostaneme do zlej alebo krízovej situácie spôsobenej rôznymi náhodnými príčinami. Na to, aby ste v prípade núdze niekde prežili, potrebujete však mať aspoň základné vedomosti, musíte byť mierne zručný, mali by ste mať nejaké oblečenie, ktoré umožňuje vykonávať jednoduchý pracovný výkon, nejaké základné materiálne vybavenie vrátane malej lekárničky a ako laik aj kopec šťastia.
V každom prípade je vám množstvo rôznych vecí u seba na nič ak ich neviete vhodne využiť. Zápalky vám budú zbytočné, ak s nimi nezaložíte oheň. Nehovoríme tu o zakladaní ohňa v podmienkach letného slnečného počasia, ale o podmienkach silného lejaku alebo snehovej búrky. Všetky vedomosti, ktoré v sebe nosíte, vám určite zabezpečia, okrem jednoduchšieho vyriešenia danej situácie, aj psychickú pohodu. Čo je v podstate to najhlavnejšie, aby ste sa vedeli v pokoji rozhodnúť, ako budete postupovať v danej nepriazni osudu.
A ak sa pre niečo pri boji o svoje prežitie rozhodnete, platí jednoduché pravidlo, ktoré je zároveň aj našou druhou radou: Precízna príprava, stopercentné nasadenie pri realizácii, vrátane psychickej dôvery vo vlastné schopnosti, a potom sa určite dostaví výsledok, aký očakávate.
Vráťme sa však k základnému vybaveniu, ktoré by ste mali mať pre potreby prežitia v prírode. Ľudia, ktorí sa venujú problematike survivalu majú rôzne názory na svoje vybavenie a ošatenie, ktoré majú stále pripravené alebo so sebou. Do vybavenia patrí množstvo vecí ako napríklad pršiplášť, malá lekárnička, baterka, pomôcky na rozkladanie ohňa, poľná fľaša alebo termoska, šnúra, nôž, buzola, hodinky, spací vak, núdzová dávka potravín… Fajnšmekri majú aj ďalšie doplnky ako mačeta, celta, pomôcky na šitie a čistenie a ešte veľa iných, pre nich podstatných vecí. Samozrejme, všetci k tejto výbave pripájajú oblečenie a obuv. I keď sa to nezdá, kvalita a praktickosť sú základnými požiadavkami. Kvalitné veci spravidla viac vydržia a ich funkčnosť je vysoká pri rôznych klimatických podmienkach. Praktickosť je charakterizovaná možnosťami použitia danej pomôcky na viac účelov.
Odborníci často hovoria, že na prežitie naozaj potrebujete len zápalky a dobrý nôž, všetko ostatné vám len vytvára lepší komfort a chráni vaše zdravie. Verte alebo nie, z mojich dlhoročných skúseností inštruktora survivalu vyplynulo, že veľmi podstatnou vecou je kvalitné a vhodné oblečenie či obutie. Ak zlyhá v tomto smere niečo, tak to má negatívny vplyv na psychiku a celú vašu činnosť. Pohybovať sa tri dni v daždi v mokrom oblečení, s pocitom chladu a vlhka je veľmi náročné. Je podstatný rozdiel keď máte i vo vlhkom prostredí aspoň nejaké suché oblečenie, hlavne na psychiku. Samozrejme, niekto môže namietať, že všetko sa dá vyriešiť prístreškom alebo sa to dá vydržať. Je to na každom z nás, nech si vyberie, čo je lepšie.
Je jasné, že ak sa týmto veciam nevenujete a myslíte si o kolapse sveta svoje, nebudete po prečítaní týchto riadkov okamžite bežať do obchodu a nakupovať veci na prežitie alebo stavať tajný úkryt s potravinami a pomôckami. A samozrejme je jasné, že každý z vás sa na to bude pozerať z iného uhlu pohľadu. Ale či sa vám to páči alebo nie, naša tretia rada znie: Je lepšie byť pripravený, než neskôr ľutovať. Tým nemyslím, aby ste zastávali jeden z názorov, ktoré tu boli spomínané. Nechceme vás strašiť alebo vyvolávať paniku. Radíme vám len z praktického hľadiska. Vedomosti, zručnosti či materiálne pomôcky často využijete aj v iných situáciách. Často sa totiž stretávame s prípadmi, kedy ľudia prišli zbytočne o život dôsledkom podcenenia situácie pri bežných túrach alebo pri rôznych rozmaroch prírody či nehodách. Nevedomosť a nepripravenosť sú často príčinou tragédií. Jednoduchá vedomosť a zručnosť, ktorú viete správne využiť, môže zmeniť krízovú situáciu na dobrodružstvo, na ktoré neskôr môžete s úsmevom spomínať.
Ale aby sme zakončili tému o výbave na prežitie, musíme spomenúť ešte poslednú štvrtú radu: Všetko čo máte v rámci výbavy na prežitie pripravené, je vám na nič, ak to nemáte pri sebe práve vtedy, keď to práve potrebujete. Myslite na to. V mojom aute vždy nájdete tašku s náhradným outdoorovým oblečením, trekovými topánkami a malou výbavou na prespanie v prírode.
Kurzy, kde sa môžete zdokonaliť v zručnostiach prežitia nájdete v našej ponuke. Je len na vás či to skúsite a naučíte sa niečo potrebné, čo vám môže vždy pomôcť. Ak chceš vedieť viac, klikni na tlačítko!
Článok bol publikovaný v časopise ZEM a VEK (článok 1 z 15)
autor: Ing. Patrik Žitník
Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?
Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich kamarátov.
Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!