Tri riešenia ako vyriešiť nedostatok pitnej vody v prírode

AJ VY MÁVATE PROBLÉM, KEĎ ZISTÍTE, ŽE UŽ MÁTE IBA KÚSOK VODY?

 TU SA DOZVIETE, AKO TO VYRIEŠIŤ!

Všetci vieme, že voda patrí medzi základné potreby pre prežitie človeka v akýchkoľvek podmienkach. Ak sa bavíme o prežití v lese či mimo civilizácie, jej nutnosť je ešte o to väčšia. Využitie vody je všestranné. Od varenia, čistenia až po ohrev, čo však nie je nutné špeciálne vysvetľovať.

Zohnať v prírode vodu, ktorú by ste sa nebáli len tak piť, je dnes celkom problém a nie len pri vašich outdoorových aktivitách, ale aj pri poznávacích zájazdoch po rôznych nerozvinutých krajinách.

Predpokladám, že aj vy ste sa neraz stretli s problémom, že vám dochádzala voda a riešili ste, ako s ňou šetriť, aby vám vydržala do konca túry alebo vášho výletu, či ste rozmýšľali, kde sa ňou zásobiť.

U nás na kurzoch to nebýva inak. Neraz sa stalo, že sme museli zmeniť celý plán na daný deň, keď sme prišli namiesto, odkiaľ sme rátali, že si doplníme vodu a voda tam nebola…

Samozrejme, dá sa vydržať niekoľko málo hodín aj bez vody. Tiež sa dá telo oklamať tak, že si pod jazyk vložíte napríklad malý kamienok alebo trebárs aj gombík. Ten vám vyvolá reflex, pri ktorom sa vám bude tvoriť v ústnej dutine oveľa viac slín, ako normálne, a tak má telo pocit, že nejakú vodu prijíma. To je ale len dočasné riešenie…

Môžete sa šetriť dodržiavaním iného režimu pohybu, teda budete sa pohybovať len v noci, cez deň sa budete zdržiavať v tieni, nebudete fajčiť, nebudete jesť(hlavne nič sladké) a, samozrejme, sa budete snažiť vyhýbať rýchlemu a namáhavému pohybu, ktorý by vyžadoval veľké potenie, a tým pádom príjem potrebných dodatočných tekutín.

Ale ako hovorím, všetko toto je len nejaký návod na núdzový režim, lebo ak sa nedostanete k vode, nastane stav dehydratácie a potom nasleduje smrť. Laicky povedané, smrť nastáva tým, že vaša krv zhustne do takej miery, že srdce je nútené pracovať oveľa rýchlejšie a „tvrdšie“, aby rozvádzalo krv po krvnom riečisku, a tým pádom sa srdce upracuje. Teda zomierate na zlyhanie srdca. Pochopiteľne, odchádzajú aj vám iné orgány, respektíve sa poškodzujú. No toto je hlavná príčina smrti, ktorá nastáva dehydratáciou.

Stav dehydratácie sa prejavuje jednoduchými a ľahko rozpoznateľnými príznakmi, a tie sú:  suché ústa, suché alebo popraskané pery, točenie hlavy, bolesti hlavy, dvojité videnie, dvojité počutie, podráždenosť, únava, zrýchlený dych, pocit smädu, tmavý moč.

Dehydratácii sa vyhnete pravidelným pitím, dostatočného množstva tekutín, podľa vašej aktuálnej činnosti.

TRI RIEŠENIA

Aby ste v prírode predišli takýmto problémom, máte viacero možností.

Ešte predtým, ako vám ich poviem, treba si uvedomiť, odkiaľ vodu berieme. My to, laicky povedané, delíme na preverený vodný zdroj. To je taký zdroj, kde naisto viete, že voda je nezávadná a určená na pitie. Teda je pitná bez akejkoľvek úpravy. Napríklad u vás doma priamo z vodovodného kohútika či pitná voda kúpená v obchode a podobne.

Nepreverený vodný zdroj je taký, pri ktorom si nie ste istý, či je voda pitná alebo je to voda nabratá priamo z prírodných zdrojov, ako je studnička, potok či dažďová voda..

Teda poďme si povedať tie sľúbené riešenia.

  1. To prvé z nich je pamätať na vodu a mať vždy nejakú v zásobe. Aj napriek tomu, že idete na málu a krátku akciu, je dobré si zobrať vodu nad vašu plánovanú spotrebu. Alebo naplánovať vašu akciu tak, aby ste vodu z prevereného vodného zdroja mohli v pohode zohnať.
  2. Druhou variantou je plánovať svoju trasu tak, aby ste sa dostali k akémukoľvek zdroju vody, vedeli spôsob, ako u tohto zdroja posúdiť jeho nezávadnosť a následne boli schopní vodu nabrať, a potom ju upravili (prefiltrovali) tak, aby sa dala v pohode bez následkov piť.
  3. Treťou možnosťou je použitie dobrého cestovného alebo outdoorového filtra, teda nejakého technického prostriedku uspôsobeného na rýchlu a efektívnu filtráciu.

 

AKO POSÚDIŤ KVALITU VODY?

Nebudem tu rozpisovať kompletné zásady a detailné princípy pre fajnšmekrov a zálesákov. Tu spomeniem len základy pre laikov. Aby to nebolo príliš odborné a nudné. Ľudia znalí problematiky mi iste dajú za pravdu, že i keď sa to zdá byť náročné a zložité, je to v podstate jednoduchá vec, i keď trochu časovo náročná.

Hlavné zásady spočívajú v tom, že vždy beriem vodu z tečúceho zdroja. To je základné pravidlo!

I keď sa dá brať voda zo stromov, mlák, prípadne rybníkov a rastlín, jedná sa vždy o oveľa dlhšie činnosti, súvisiace s prežitím a, samozrejme, za tento dlhý čas získate pomerne málo vody.

Preto stačí, ak si zapamätáte zásadu tečúceho zdroja. Následne musíte posúdiť nezávadnosť vody. Voda by mala byť bez farby, zápachu a chuti. Takže použijete zdravý rozum a svoje zmysly tak, aby ste tak urobili.

Ako prvé prejdete proti prúdu potoka asi 100 metrov a zistíte, či tam nie je niečo uhynuté, ležiace v jeho blízkosti, prípadne nejaký chemický odpad ako fľaše či nádoby. Ďalej zisťujete, či okolie nie je nejako inak znečistené. Ak ste nič nenašli tak je jasné, že môžete pokračovať a vrátiť sa na miesto odkiaľ, ste sa rozhodli vodu nabrať.

Následne sa pozriete do vody, či tam vidíte nejaký život. Ak pod kameňmi alebo na okrajoch nájdete život, je voda relatívne OK a môžete pokračovať ďalej. Teraz naberiete vodu do dlane a ovoniate ju. Nemala by mať žiadnu vôňu. Potom vodu prezriete. Mala by byť číra, bez akýchkoľvek mastných alebo iných olejových škvŕn, plávajúcich na jej hladine. Následne si dáte jednu kvapku vody na jazyk a posúdite jej chuť. Ak je bez chuti, je to v poriadku.

Ak ste s vodou spokojný, opatrne z vrchu vodu naberiete do nejakej nádoby a pokračujete druhou fázou, čo je jej filtrácia, respektíve úprava na pitie.

Nemuseli by ste to urobiť, ale mohli by ste nepríjemne neskôr zistiť, že voda obsahuje malé a veľké nečistoty v podobe čiastočiek a špiny, ktoré v nej plávajú. Tiež sa môže stať, že voda je rôzne železitá alebo inak ovplyvnená zemou a podložím, ktorým pretekala. Ja to laicky nazývam priveľmi zmineralizovaná.

V neposlednom rade voda obsahuje baktérie či vírusy. Teda toto všetko dokopy môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti až hnačky, a tým pádom nadmerné odvodňovanie vášho tela. V realite by to znamenalo, že i napriek tomu, že nejakú vodu vypijete, následne by ste ju z tela v oveľa väčšom množstve dostali von v podobe prejavov ako zvracanie, hnačka či nadmerné potenie.

Takže je jasné, že vodu z neprevereného zdroja je nutné prefiltrovať a, hlavne, prevariť.

 

AKO NA FILTRÁCIU VODY?

Je niekoľko variant alebo možností ako vodu čistiť alebo filtrovať, ja uvádzam najznámejšiu a najjednoduchšiu.

Vodu opatrne pomalým prietokom prelejeme do čistej nádoby cez husto tkanú látku. Pokojne na vrch látky môžeme pridať trávu, listy, piesok, prípadne drobný štrk. To všetko bude zachytávať drobné nečistoty a voda bude čistejšia (pozor však na hlinu, voda by nemala prísť do styku s hlinou).

filtrácia vody, kurz prežitia leto armytraining.sk

Ak chcete vodu zbaviť nadmerného množstva minerálov, napríklad prílišnej železitosti, pridajte na látku aj na prach rozdrvené drevené uhlie. Improvizované drevené uhlie získate napríklad z nedohoreného dreva, kedy to čierne na dreve jemne nasekáte a rozdrvíte na prach. Stačí vám pomer, ako ja hovorím, za dlaň.

Pomalým prelievaním vody sa voda upraví a prefiltruje. Jediné, čo vám ostáva, je vodu prevariť.

Vodu teda privedieme do varu a varíme aspoň 10 minút. Následne môžeme vodu v pohode piť. Tu platí pravidlo, ak sa nachádzate v prostredí alebo lokalite, kde sa vo veľkom nachádzajú baktérie alebo vírusy s vysokým tepelným bodom ich odolnosti, stačí túto vodu variť pomerne dlhšie, ako spomínaných 10 minút.

Je jasné, že na to potrebujete dostatok času. Získanie a úprava cca 2 – 2,5 litra pitnej vody v prírode trvá zhruba 1,5 – 2 hodiny. Ale máte tak istotu, že voda je plne pitná.

Poznámka pre odborníkov: voda nabratá zo stojatého vodného zdroja, napríklad z jazera, sa ani po takejto úprave neodporúča piť, lebo v prírodných podmienkach nevieme z vody odfiltrovať pleseň. Tú spoznáte tak, že na hladine pozorujete bielu penu, ktorá pláva alebo sa drží na vode.

 

AKÉ MOŽNOSTI NÁM PONÚKAJÚ TECHNICKÉ PROSTRIEDKY?

Treťou možnosťou, ako som už spomenul vyššie, je použitie dobrého cestovného alebo outdoorového filtra, ktorý jednoznačne urýchli čas filtrácie vody naberanej z neprevereného vodného zdroja. Teda naberiete, prefiltrujete – prelejete cez filter a už len pijete. I tu však platí pravidlo ľudského faktora a chybovosti. Preto na našich kurzoch zdôrazňujeme, že i keď výrobca udáva nejaké hodnoty, vy nikdy neviete, či si danú vodu neznečistíte sami zlým postupom, prípadne že vodu prelejete do nádoby, ktorá je znečistená. Preto u nás platí zásada, že aj vodu, ktorú prefiltrujeme cez takýto technický prostriedok, sa vždy snažíme prevariť. Len tak, pre istotu.

Samozrejme, takýchto filtrov je veľké množstvo. Najznámejšie značky sú KATADYN alebo SAWYER. Filtre od týchto renomovaných značiek majú svoje prednosti a drobné nedostatky. Nebudem sa tu rozpisovať o nejakých technických veciach alebo detailoch. Nás zaujíma predovšetkým ich praktická stránka veci.

Keďže baktérie a vírusy sú veľmi malé, je nutné, aby takéto filtre boli schopné zachytiť nie len nečistotu, ale aj ich, a preto musia mať čo najmenšie póry, cez ktoré sa voda prelieva. V podstate ide o preliatie vody cez filtračnú zmes. Teda na jednej strane tuby – filtra máte určený smer prietoku a v súlade s týmto prietokom vodu cez filter filtrujete. Prefiltrovaná voda sa môže hneď piť.

Výhodou sú praktické malé obaly s možnosťou účinnosti veľmi veľkého množstva vody. Následne je možné čistiť tieto filtre opačným prietokom čistou vodou, ak sa dostanete do prostredia, kde je možné získať v pohode dostatok pitnej vody. Ak ju ale k dispozícii nemáte, môžete použiť už prefiltrovanú vodu. Teda necháte si trocha prefiltrovanej vody a spätným preliatím ju cez filter dostanete von spolu s nejakým znečistením, ktoré sa zachytilo počas vášho filtrovania.

Je jasné, že to nemusíte robiť po každom filtrovaní. Ak na to zabudnete alebo sa ponáhľate, stačí to robiť raz za čas. A ak filtre chcete poriadne prečistiť, stačí ich prevariť v horúcej vode. Klasicky tak, ako keď prevárate malým deťom hračky alebo cumle.

 

DEVÍZOU JE JEDNODUCHOSŤ A KOMPATIBILNOSŤ

Výhodou týchto filtrov je ich jednoduchosť, praktické využitie v podstate kdekoľvek a i keď sú primárne určené na filtráciu vody v rozvojových krajinách alebo náročných podmienkach v odľahlých oblastiach, my ich s obľubou a úspechom používame aj u nás na Slovensku.

Ak teda máte na chate studňu, ktorú využívate raz za čas, stačí kúpiť väčší filter za pár eur a prečistiť tak vodu, ktorú z nej naberáte.

Ak sa pohybujete ako turista, je dobré mať u seba ako zábezpeku túto malú pomôcku, ktorá je váhovo a rozmerovo zanedbateľná a intuitívna pri jej použití. Iste to oceníte vtedy, ak sa dostanete do problémov a kvôli pesticídom či rôznym iným poľnohospodárskym postrekom si nikdy nemôžete byť istý, či voda z bežného potoka, z ktorého ste pili ako malé deti, nie je náhodou závadná.

Ja osobne preferujem filtre značky SAWYER, práve kvôli univerzálnosti. Sú jednoduché, ľahké a, samozrejme, majú širokú škálu napojenia. Teda ak mám plastovú fľašu alebo iné fľaše s rôznymi rozmermi, nemusím využívať rôzne hadičky, stačí našraubovať filter na danú fľašu.

Výborné je aj to, že na filtrovanie nemusíte vodu nejako tlakom pumpovať alebo inak navyše s filtrom manipulovať.

Ak náhodou používate camelback, tak v pohode si filter vložíte na výstup z camelbacku cez hadicu a následne hadicu druhého konca napojíte zasa na druhú stranu filtra a pijete. Ľahké ako facka! Máte na to dokonca uspôsobené rôzne redukcie, ktoré vám dané napojenie pohodlne uľahčia.

A ako bonus k tomu zoženiete nadstavec na vodovodné batérie, takže ak to chcete využívať doma, v pohode to nasadíte na vodovodnú batériu a bez námahy si naberáte vodu pustením vody cez batériu v byte alebo chate či dome.

Ja mám ten svoj už viac ako sedem rokov a nikdy ma nesklamal. A i keď ho nepoužívam denne alebo nejako plánovane, v mojom batohu, ak idem na dlhé akcie, nikdy nesmie chýbať.

Ide o skutočne spoľahlivú, praktickú a spratnú pomôcku do každej situácie. Cena výrobku je, vzhľadom na jeho kvality, skutočne lákavá, na čom sa zhoduje aj mnoho skúsených zálesákov, turistov či fajnšmekrov.

Pretože nikto nikdy nevie, čo sa môže stať. A ostať bez najvzácnejšej tekutiny, za ktorou stojí všetok život, sa nevypláca.

Ak si chcete filter značky SAWYER kúpiť alebo zistiť o ňom viac, kliknite tu:  FILTER SAWYER

Autor: Zuzana Michalíková, Patrik Žitník

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!