Topánky po prvé: Podrážka moja každodenná

Nedávno som si uvedomil, že kúpiť topánky na soft a zároveň do prírody na naozaj podstatné veci, nie je až také jednoduché, ako som si myslel. Tie moje staré mi po piatich rokoch vypovedali službu, a tak nastal čas na rozhodnutie, aké topánky nahradia tie staré. Na internete je kopec možností a v obchodoch s oudoorovým vybavením je kopec značkovej obuvi.

Potreboval som naozaj topánky na náročné podmienky. Nemyslím tým na prostredie, ale topánky na dennodenné využívanie v hore, na poľných kamenistých cestách a za veľmi daždivého počasia, ktoré nebudem sušiť po každých pár hodinách, ale vydržia v pohode aj päť až šesť dní s krátkymi prestávkami na nohách.

Zo svojej skúsenosti viem, že nie sú topánky ako topánky. Počas svojej dlhoročnej kariéry u výsadkových vojsk, neskôr ako inštruktor špeciálneho výcviku v OS SR, som sa zúčastnil množstva dlhých pochodov, kde sme museli prejsť 100, 200 alebo 300 kilometrov po vlastných nohách s batohmi. Tam topánky hrali vždy veľkú rolu. Niežeby som to nebol schopný prejsť s akýmikoľvek topánkami, ale s tými fakt dobrými som sa večer cítil menej unavený a ďalšie etapy pochodu boli v podstate v pohode. Netrápili ma žiadne otlaky, vlhkosť v nohách a či údržba alebo staranie sa o ne.

V prvom rade si treba uvedomiť, že neexistujú univerzálne topánky na všetko. Je nutné v zime využívať iné typy topánok ako cez letné, prípadne jarné či jesenné  obdobie. Univerzálne, čiže celoročné topánky nebudú dobre ani do zimy ani na leto. Ako sa hovorí, v zime ti je v nich zima a v lete príliš teplo. Výber topánok, samozrejme, bude ovplyvňovať aj klimatické pásmo, v ktorom budete topánky využívať.

V podstate je veľa vecí alebo kritérií, ktoré mňa zaujímajú na topánkach. Tie sa delia na topánky určené na ľahký treking, stredne ťažký treking alebo ťažký treking. Čiže do ľahkého terénu, stredne ťažkého terénu alebo ťažkého terénu. Samozrejme, môžeme namietať, že existujú topánky určené na špecifické veci ako vysokohorské expedičné topánky, topánky určené na lyžovanie, špeciálne pracovné či iné. Tie nás však teraz nezaujímajú.

Topánky podľa tohto určenia jednoducho rozoznáte podľa podrážky. Nie podľa toho, či táto podrážka je vibramová alebo z nejakého špeciálneho materiálu (polyuretán, guma alebo koža), ale podľa toho, ako ľahko sa ohýba vo vašich rukách, keď si skúšate, jej elasticitu. Platí zásada, že čím je povrch, po ktorom sa budete pohybovať tvrdší, tým potrebujete mäkšiu podrážku. To isté platí aj naopak. Prečo? Preto, lebo podrážka slúži hlavne na ochranu vašej nohy pred poškodením a zmäkčuje prenesenie vašej váhy na podložku, čiže povrch, po ktorom práve kráčate. Veľa ľudí má v súčasnej dobe veľkú obľubu v turistických topánkach, ktoré sú tak tvrdé, že neohnete podrážku. Tie sú vhodné len do horského terénu, inak vašim nohám neprospievajú. Do nášho klimatického pásma a povrchu odporúčam vždy topánky na stredný ťažký treking, ktoré mne osobne zabezpečia vždy komfort a pohodlnú chôdzu na každom type terénu, ktorý je na Slovensku.

Veľkou pravdou, i keď nechcenou, je priznanie, že každá topánka premokne. Skôr alebo neskôr. Niekedy je síce vlhkosť v topánke spôsobená vašim nadmerným potením, ale ak by ste topánku využívali dlhodobo ako to robím ja, iste premokne. Čo je teda podstatné? Podstatné je, za aký čas vám topánka premokne a či premoknutá topánka drží teplo alebo vám je v takej topánke zima. Toto, samozrejme, závisí od strihu, šitia a materiálov, ktoré sa na výrobu topánky využívajú. A na to sa pozrieme teraz.

Podstatným prvkom topánky je aj jej tvar a šitie. Vždy si treba uvedomiť, že pohyb na rozličnom povrchu vyžaduje rôznu polohu nohy v topánke. Tento pohyb môže byť za rôznej intenzity, váhy (batohy a iné vybavenie navyše) a vtedy často dochádza k poraneniam. Preto osobne odporúčam vysoké topánky. Spravidla na soft, turistiku alebo iné oudoorové aktivity využívame topánky podľa výšky. Nízke, stredne vysoké (členkové) alebo vysoké pod lýtka. Štýlovosť topánok po kolená neriešim. Osobne radšej nosím topánky stredne vysoké s pevným členkom, nakoľko vysoké topánky vojenského strihu mi sťahujú lýtko, čo ma pri dlhých pochodoch začne tlačiť a zošúcha mi kožu.

Podrážka topánok môže byť rôzna a je na vás, akú si zvolíte. V obľube je vibramová alebo rôzne iné výrobcami garantované typy. Ja osobne si vyberám podrážky podľa lesku. Lebo platí pravidlo, že lesklá podrážka (je to v zložení materiálu, z akého je podrážka vyrobená) má dobré vlastnosti počas leta, ale v zime alebo pri veľkej vlhkosti okolia sa nadmerne šmýka. Preto si na to dávam pozor. Práve na podrážky značky Vibram sú sťažnosti podobného typu časté. A keďže podrážky na oudorových topánkach sú spravidla robené na akékoľvek podložie, je preto jedno, akú ju máte.

Pre mňa dôležitým prvkom topánky je podošva. To je tá časť, ktorá sa nachádza medzi podrážkou a vrchnou časťou topánky. Na nej je spravidla kožená alebo látková výstelka vnútra topánky a vložka v topánkach. Ešte tam môže byť pridaná tepelná a medzi otrasová izolácia.  Prečo je to dôležité? Ak sa ochladí a máte túto časť urobenú z tvrdej lesklej gumy, tak vám iste bude v topánke zima. Chlad z povrchu sa prenesie dovnútra topánky a vy mrznete. Ak je podošva z viacerých oddelených mäkkých materiálov, ale stlačených na seba (spravidla sa využíva polyuretán alebo termoplastický polyuretán), tak sa chlad neprenáša a vôbec ho necítite. Aj keď dlho stojíte, nie je vám chladno na nohy. Samozrejme, ak topánky sú zvnútra suché alebo len mierne zapotené.

Pokračovanie o tom aký materiál a aký strih je NAJ na dobrej topánke je TU.

Autor: Patrik Žitník

Foto: autor

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!