Tajomstvo streľby z auta a spoza neho?

strelba z poza auta 2

Ná základe nášho praktického testovania sme článok aktualizovali v januári 2020.

Komplet podrobné testovanie balistiky – ochrany auta zamerané na obrannú streľbu nájdete tu: https://armytraining.sk/video-kurzy/video-test-balistiky/

Článok:

Snáď každý strelec by si chcel skúsiť streľbu či už z idúceho alebo stojacieho auta. Dnes sa kopec ľudí učí a venuje na rôznych špecializovaných kurzoch streľbe z auta alebo spoza auta, kde sa vozidlo využíva ako kryt pred akýmkoľvek útokom. Preto moja otázka znie jednoducho:„prečo?“.

Počas našich kurzov obrannej streľby, kedy sa venujeme tejto problematike, dostávam často veľmi kontroverzné otázky. A všetky majú, pochopiteľne, svoj zmysel. Televízia a iné média servírujú rôzne ukážky a overené pravdy ohľadom streľby alebo obrany na ulici. Škoda ale, že ich prijímame jednoznačne a utvoríme si na to automaticky názor o ich pravdivosti. Trocha kritiky alebo praktického myslenia by snáď stačilo na to, aby si každý z nás uvedomil, ako to v skutočnosti je.

Pravda je jednoduchá. V žiadnom prípade sa auto ako také nemôže považovať za 100 % kryt alebo bezpečný úkryt pred streľbou. Nik kto tvrdí opak, nevie, o čom hovorí.

Povedzme si tri pravdy a porozmýšľajme o nich spoločne:

  1. Prečo sa takéto techniky učia a sú efektívne? Tieto techniky sa učia vojaci alebo príslušníci špeciálnych silových zložiek, ktoré majú k dispozícii nepriestrelné (pancierové) vozidlá a denne ich využívajú. Civilní obyvatelia, teda my, sme tento výcvik bez rozmyslu prebrali ako úžasnú špecialitu a efektívnu vec. Z môjho pohľadu to je veľká chyba! Nám spomínané techniky budú fungovať a mať zmysel len v prípade, že vlastníte nepriestrelné auto. V opačnom prípade asi budeme dúfať, že na také naďabíme počas náhodnej streľby v našom okolí. Akú máme šancu, že sa to stane?
  2. Akékoľvek civilné auto je vyrobené v podstate (ak to budem parafrázovať ) z jedného milimetra hrubých plechov a množstva plastov. Jasné, že určité časti sú z nejakej ocele alebo zo silnejšej liatiny…Ale to nič nemení na tom, že ak strelíte do auta povedzme rážou 9 mm (čo je mimochodom najčastejšia používaná ráž), alebo rážou 7, 62 mm či .223 Rem, teda nejakým (zjednodušene) puškovým strelivom, ktoré sa vraj najčastejšie využíva pri nejakých nekalých útokoch, tak toto vozidlo bezpečne prestrelíte komplet z každej strany.  A navyše, ak strela narazí na akúkoľvek časť, ktorá je silnejšia alebo hrubšia, iste sa odrazí alebo zmení smer a frčí ďalej. Teda kdekoľvek sa schováte za auto a aj môžete zaujať akúkoľvek streleckú polohu, pri streľbe vašim smerom alebo na vás iste nejaké zásahy schytáte.
  3. Streľba zo samotného auta, teda z vnútra auta, vás vystaví absolútne neriešiteľnej situácii. Stojíte alebo zdržiavate sa streľbou v priestore, kde ste obklopený takzvaným podľa mňa papierovým (kompletne priestrelným) krytom, ktorý vám síce dá pocit bezpečia, ale to je úplné klamstvo. Otvorenie dverí a streľba spoza nich je prakticky to isté.

Počas praktického testovania sme sa mohli presvedčiť, že jediná časť, cez ktorú neprešla žiadna strela, bol samotný motor vozidla. Platí ale len v prípade ak je medzi obrancom a strelcom. Ak sa útočník posúva a vy s ním nemeníte svoje postavenie aby ste udržali toto pravidlo, tak vás strely smerujúce na vás iste zasiahnu, lebo vás už nič „silné“ nechráni.

Puškový náboj 7,69×39 C.I.P. v podstate prestrelí komplet celé auto z akejkoľvek strany (mimo motora).

Inak akákoľvek ráž vrátane .22 lr bez problémov prestrelí jednu stranu auta. Vnikne do vozidla a samozrejme spôsobí škodu.

Strela ráže 9 mm síce neprestrelí komplet auto cez plechy z jednej strany na druhú, ale zasa v pohode prestrelí jedno okno s následným smerovaním cez plechy (dvere) na druhej strane auta. A samozrejme spôsobí škodu obrancovi schovávajúcemu sa za autom.

Fakt sa oplatí pozrieť komplet videá z podrobného testovania tejto problematiky. Vyšli prekvapivé výsledky, ktoré v niektorých momentoch prekvapili aj nás!

Ak máte záujem tu je link na videá: https://armytraining.sk/video-kurzy/video-test-balistiky/

Poznáte desať klamstiev o použití zbrane pri vlastnej obrane?

Jediný zmysel streľby spoza auta alebo krytím za autom ja osobne vidím v dvoch princípoch, a tie aj vyučujeme na našich kurzoch. strelba z poza auta 1

  1. Prvým je klasický princíp schovania sa na určitý krátky čas. Ak útočník vedie útok vašim alebo iným smerom a vy cítite ohrozenie, schováte sa v zmysle „zmizne z očí“ za nejaký najbližší kryt, napríklad v danom prípade hoc aj za auto.  Ak však útočník o vás vie a ide po vás, neostáva vám nič iné, ako prchať do najbližšieho nepriestrelného krytu alebo v najlepšom prípade čo najrýchlejšie a najďalej      z danej ohrozenej zóny. Teda ja osobne to nepovažujem za nejaký kryt, ale len za nejaký úkryt (pred pohľadom) alebo videním, aby útočník nevedel, kde sa nachádzate a kde ste sa schovali. Zároveň odporúčam sa často premiestňovať, ak je to možné, teda neostávať na jednom mieste,  ale vždy smerovať preč od ohrozenej zóny do bezpečnej vzdialenosti a krytu.
  1. Druhým princípom využitia auta ako krytu už pre konkrétnu streľbu, je možnosť čo najdlhšie ostať nespozorovaný. Ak som sa rozhodol vstúpiť do konfliktnej situácie a použiť svoju legálne držanú zbraň. To ale predpokladá, že je útok vedený iným smerom ako som ja alebo sa mi podarilo „zmiznúť“ útočníkovi a on v podstate nevie, kde som. Ja v danom prípade môžem využiť situáciu. Viem, kde je útočník, lebo sa ho snažím stále sledovať, aby som mal potrebný prehľad. V prípade potreby môžem zdrhať alebo sa brániť, lebo mi nič iné neostáva. A vtedy, ÁNO, môžem zaujať pre mňa čo najvýhodnejšiu pozíciu, aby som bol čo najmenej viditeľný a presne mierenou streľbou sa zapojím do obrany v súlade so zákonom. No stále to nepovažujem za možnosť, že som krytý pred odvetnou streľbou.

Takže si teraz položte sami otázku, ako to nacvičujete vy?

Lebo odpoveď je jednoduchá. Ako cvičíte, tak sa v skutočnosti budete brániť.

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho kurzu obrannej streľby – pokročilé zručnosti. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

autor: Ing. Patrik Žitník

Na záver pre vašu inšpiráciu si pozrite pár videí streľby do auta a aký to má účinok.

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!