Poznáte štyri najčastejšie chyby začínajúcich strelcov?

Každý raz začínal, a tým pádom je jasné, že si každý začínajúci strelec musí prejsť nejakými základnými chybami pri streľbe.

Tu si treba uvedomiť, načo sa ten začínajúci strelec pripravuje alebo na čo a ako bude využívať svoju zbraň na obranu.

A z tohto uvedomenia vyplynú štyri základné chyby, ktoré by ste aj sami na prvý pohľad spoznali.

Ak by sme sa bavili len o streľbe z miesta na terč alebo o nejakej športovej streľbe, tak by tieto chyby, ktoré ja považujem za chyby, možno ani chybami neboli.

Jednou z najčastejších chýb je tvrdý (stuhnutý) postoj, ktorý neumožňuje voľný pohyb a je chybný práve preto, lebo ak budete svoju zbraň používať pri reálnej obrane, tak vám útočník isto nedovolí stáť v precíznom streleckom postoji, budete sa hýbať, brániť sa, a preto aj postoj, ktorý budete využívať pri streľbe, musíte prispôsobiť týmto podmienkam.

To isté platí pri manipulácií so zbraňou alebo vysúvanie ruky do streleckej polohy. Táto činnosť sa deje pri obrane voči útoku preto ruky v podstate vykonávajú činnosť krytu alebo úderu presne tak, ako pri boji z blízka alebo nejakom bojovom umení.

Preto zbraň a ruky musia pracovať rovnako ako tam. Nemôžete nacvičovať iný pohyb, ktorý v konečnom dôsledku pri reálnej obrane nebudete robiť. To isté platí pri zamierení alebo inej činnosti spojenej so streľbou a zároveň s obranou.

Pozriete si video, v ktorom vysvetľujem štyri základné chyby, ktoré robia všetci strelci, ktorí síce trénujú streľbu, ale trénujú staticky a bez prepojenia s bojom z blízka.

Je nutné si uvedomiť, že zbraň alebo použitie zbrane je v danom momente len jednou z možností ako sa brániť. Ďalšie možnosti sú napr. útek, úhyb, kryt, úder alebo iné pohyby, ktoré máte vopred nacvičené. Ak trénujete so zbraňou, toto všetko by malo byť v jednom ucelenom kontexte, aby jedno do druhého zapadalo. Pozrite si video a dozviete sa viac.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!