Viete, ako si kúpiť obranný sprej a aký má účinok?

obranne spreje charakteristika armytraining blog

Viete, že jeden z najefektívnejších obranných prostriedkov je paradoxne obranný sprej – kaser? Je veľmi účinný aj na zvieratá. I keď stále sú známe mýty ohľadne ich využitia pri ich použití kvôli vetru, je jasné, že výrobcovia sa na to zamerali a nové výrobky už nie sú závislé na smere prúdenia vetra. Povedzme si teda pár slov o obrannom spreji.

Ako som sám seba strelil plynovou zbraňou!

Kaser – obranný sprej

Náplň obvykle tvorí paralyzujúca látka, ktorá pôsobí ochromujúcim účinkom na zrak, sliznice a dýchací aparát. Najmodernejším trendom v súčasnosti sú výťažky z kayanského korenia (druh pálivej papriky) označované OC (oleoresin capsicum), ktoré majú aj na odolnú osobu veľmi silný dopad. Kvalitne zasiahnutý človek cíti neovládateľne pálčivú bolesť v očiach a na slizniciach, aj pri miernom nadýchnutí látky má pocit vyrazeného dychu. Jeho akcieschopnosť je na niekoľko minút (max cca 30) významne narušená.

Obranné spreje typu OC existujú vo dvoch hlavných prevedeniach líšiacich sa charakterom výstreku. Ako typ „hmla“ (angl. FOG) alebo typ „prúd“ čiže „tekutá strela“ (angl. JET).

Typ „hmla“ je štandardnejším prevedením výrobku. Výhodou „hmly“ je širší záber bez nutnosti presného mierenia, vďaka väčšiemu rozptylu trysky. Hlavnou nevýhodou môže byť v extrémnom prípade aj zasiahnutie samotného užívateľa alebo nezúčastnených osôb, a to napríklad pri závane vetra, v uzavretých priestoroch (dopravný prostriedok atď.). Doporučenou stratégiou pri použití „hmly“ je útek za súčasného striekania spreja za seba, bez väčšieho mierenia. Útočník si totiž do zamoreného priestoru sám „nabehne“, pokiaľ vás chce prenasledovať.

Viete, čo robiť pri fyzickom napadnutí?

Výhodou „tekutej strely“ JET je použitie v uzavretých priestoroch, paralyzovaná je len zasiahnutá osoba. Je však potrebné presnejšie mierenie.

  • FOG – výstrek je rozptýlený v tvare hmly, čo umožňuje ľahšie zasiahnuť útočníka na úkor vzdialenosti do 4 m.
  • JET – výstrek je sústredený do úzkeho lúča, je vhodný na zásah útočníka aj na väčšiu vzdialenosť 5-6 m.

Dĺžka výstreku (podľa veľkosti spreja je okolo 2–4 metrov) pomáha udržiavať výhodnejšiu vzdialenosť.

Pre kasery sa používa ešte iná látka:

CS (ortho-chlorbenzylidenmalonitril – 80 mg), čo je veľmi dráždivá látka, ale nemá taký účinok ako látka OC popísaná v odstavci vyššie.

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho trojdňového kurzu osobnej bezpečnosti. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

Štítky:

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!