Viete, ako ľahko a pohodlne vyčistíte svoju zbraň na osobnú ochranu?

zbraň, čistenie armytraining blog

Ak vlastníte strelnú zbraň, iste ste ju aj párkrát čistili. Ja viem, teraz si poviete, že to je spravidla relax pre majiteľa a tak sa s ňou okrem čistenia aj porozprávate alebo zaspomínate na poslednú streľbu.

No ja sa musím priznať, že pri tom množstve, čo musím čistiť ja, je to skôr nepríjemnosť.  No ale aké by to bolo, ak by aj na to, že mám málo času a zbrane používam veľmi často, nebolo žiadne riešenie na ich čistenie.

Pár tipov, ktoré vám pomôžu vybrať vhodné puzdro pre svoju zbraň na skryté nosenie

Takže vám ponúkam moje 5 minútové riešenie na čistenie: 

  1. Zbraň zásadne čistím niekde, kde to nevidí žiadny fajnšmeker alebo moja kočka (veľmi dôležité)!
  2. Zbraň rozoberiem a vystriekam to čističom na brzdy. Je to prípravok, ktorý kúpite v auto doplnkoch. Pozor, je to kvapalina natlačená do spreja a veľmi tečie, preto to robím vždy vonku. Týmto zbraň zbavím mastnoty a špiny.
  3. Usadeniny po spálenom prachu vyčistím prebehnutím nejakou kefkou so štetinkami (používam kefku do hlavne na brokovnicu). Takto naruším usadeniny a jemne ich oklepem.
  4. Následne, keď sa zbavím usadenín, tyčinkou na čistenie uší nanesiem na trecie plochy motorový olej.
  5. Zbraň poskladám a nastriekam na spoje olej na zbrane, spravidla vo forme spreju.
  6. Zbraň z vonku vyutieram do sucha handričkou. Je dobré, ak sa trochu oleja dostane aj na vonkajšie časti, plast sa tým vyčistí a obnoví svoj lesk.

Len pre upozornenie, je nutné kúpiť čistič na brzdy, ktorý nie je agresívny na plastové časti, aby ste si nepoškodili plastové časti zbrane. V súčasnosti predávané oleje na čistenie zbraní rýchle strácajú svoju mazaciu schopnosť a strácajú sa. Preto používam motorový olej, ktorý je stály. Odporúčam ho všetkým, ktorí strieľajú raz za čas a čistia zbrane len na Silvestra.

Viete o tom, že pre niekoho nie je obranná streľba obrannou streľbou?

Nakoniec poznám aj takých, čo zbrane čistia raz za 3 roky. Takže pre nich je tu toto info:

Každá zbraň by mala byť vyčistená a nakonzervovaná, aby mohla strieľať presne, s požadovaným výkonom a bezpečne. Pretože zle vyčistená, prípadne nevyčistená zbraň vykazuje až niekoľko centimetrovú odchýlku pri streľbe, najčastejšie v smere vývrtu.

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho kurzu základný strelecký výcvik. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

autor: Ing. Patrik Žitník

Štítky:

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!