Chceš vedieť, prečo si trúfnuť na Kurz odolávania nátlaku a násiliu?

netradičný teambuilding, špeciálny teambuilding, tímová práca armytraining.sk

Kurz odolávania nátlaku a násiliu, inak známy aj ako kurz zajatia, je z psychického hľadiska najnáročnejším výcvikom, ktorý v ponuke máme. Komplexne sa zameriava práve na myseľ účastníka. Snaží sa ju zoceliť, spevniť a urobiť sebaistejšou.

Absolventka kurzu Monika nám dodáva: „Kurz obsahoval niečo viac. Nebolo to o tom, že sme sa učili rôzne činnosti v lese a zvládali istý stupeň nepohodlia, ako to bolo na iných kurzoch. Tu to priamo hýbalo s psychikou, čo je dosť tenký ľad. Toto si trúfnuť a zorganizovať to na takej vysokej úrovni s prihliadnutím na bezpečnosť účastníkov – klobúk dolu.“

Životný štýl súčasnej generácie sa stále viac a viac zrýchľuje. Klišé, ktoré sa však stáva alarmujúcim. Pracovisko nám ponúka mnoho stresujúcich podnetov, na ktoré musíme reagovať. Medziľudské vzťahy sa vplyvom modernej techniky stávajú vlažnou náhradou tých pravých. Istoty sú častokrát neisté a život tej úspešnejšej časti spoločnosti sa stáva závideniahodným. Nevynechávajúc ani súčasnú politickú a spoločenskú situáciu, kedy sa obyvatelia čoraz menej cítia bezpečne. Kdekoľvek.

Cieľom tohto článku však nie je zvyšovať paniku spoločnosti. Práve naopak. Kurz odolávania nátlaku a násiliu sa komplexne zameriava na súčasnú situáciu a učí záujemcov, ako vypäté situácie zvládať. Lebo doba už nebude iná. Pokrok súčasný človek nezastaví, prevalcoval ho. No môže sa naučiť, ako naň reagovať.

Kurz nielenže preveruje vaše schopnosti reagovať na vypäté situácie, ktorým ste vystavený. Ponúka vám návod, ako ich v budúcnosti zvládať s noblesou. Zoceľuje charakter, vôľové vlastnosti, súdržnosť v tíme, spolupatričnosť, rozvíja reflexívne myslenie a konanie.

Viete, akých 5 zásadných vecí musíte urobiť v prípade, že na svoju obranu použijete zbraň?

Inštruktori vystavujú účastníkov rôznym nátlakovým situáciám, ktoré formujú ich psychiku. To všetko pod dozorom odborníka – psychológa, ktorý skúma reakcie klienta. Dáva mužom stopku v situáciách, ktoré by vaša psychika neuniesla a zároveň s vami konzultuje reakcie na podnety. Monika dopĺňa: „Z chalanov som nemala pocit, že by sa vyžívali vo svojej moci, ktorú nad nami mali. Ich konanie a správanie bolo podriadené účelu, ktorý sa mal dosiahnuť. Nekompenzovali si na nás vlastné mindráky. Pre niekoho možno samozrejmosť, pre mnoho iných ľudí s veľkým egom nepredstaviteľná vec.“

Motívy klientov, ktorí sa kurz rozhodnú absolvovať, sú rôzne. Niektorých poháňa túžba skúsiť niečo nové, iných mátajú pohnútky zocelenia psychiky. „Hlavný dôvod, ktorý stál za mojou účasťou na kurze, dodnes nepoznám. Na kurz som túžila ísť od prvej chvíle, ako som sa o ňom dočítala na vašej stránke. A to vás ubezpečujem, že nie som masochistka. Tak som prišla, kurz zvládla a zistila som, aké veci by som už druhý krát robila inak. Pre reálnu situáciu podobného druhu je to neoceniteľná skúsenosť a nezaplatiteľné vedomosti,“ zdôveruje sa Monika.

Čo sa po absolvovaní výcviku u účastníkov mení? Mnohí až v priebehu kurzu zistia svoje reakcie na podnety, ktorým doteraz neboli vystavení. Vďaka tomu objavia svoje slabiny, o ktorých netušili. Nastavené zrkadlo tak pomáha pripraviť sa na reakcie vlastného tela a naučiť sa ich zvládať. Byť pripravený a vedieť, čo si počas krízovej situácie počať. Od psychiky závisí celé prežitie. „Akoby som stlačila „refresh“ môjho vnútra. Zahrkalo to vo mne a hoci sa nedá povedať, že by sa mi poprehadzovali základné priority, zmeny nastali na nižších priečkach. Nedôležité veci sa prepadli do hlbín bezvýznamnosti. Celé to vo mne ešte teraz doznieva. Sú to príjemné pocity,“ dodáva Monika na záver.

Tak čo, trúfaš si ísť do toho nabudúce s nami aj ty?

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho trojdňového kurzu odolávania nátlaku a násiliu. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

Autor: Zuzana Michalíková

Foto: AT

 

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!