Aké je správne dýchanie pri presnej streľbe?

Dýchanie ovplyvňuje, niekedy v dosť výraznej miere, presnosť streľby.

Je jasné, že pokiaľ budete strieľať na veľmi blízku vzdialenosť, pri záťaži a pri vysiľujúcej činnosti bude vaše dýchanie úplne odlišné ako keď len stojíte, sústredíte sa na výstrel a popri tom dýchate.

Samozrejme, je nutné si uvedomiť, že streľba za pohybu prípadne po záťaži sa bude realizovať pri obrannej streľbe na ulici na blízku vzdialenosť alebo na vzdialenosť takpovediac na dotyk, a vtedy si nebudete všímať váš spôsob dýchania a prirodzene budete strieľať alebo vystrelíte bez toho, aby ste si uvedomili, či v danej chvíli vydychujete alebo sa nadychujete.

Keď však chcem urobiť jeden presný výstel na väčšiu vzdialenosť cca 10 metrov až 50 metrov, je nutné, aby som bral ohľad aj na vplyv dýchania na presnosť.

Platí pravidlo, že pri výstrele by som mal vydýchnuť, a preto pred tým, než vystrelím, si musím uvedomiť akým spôsobom dýcham resp. či sa momentálne nadychujem alebo vydychujem. A vysokú presnosť dosiahnem vtedy, pokiaľ to urobím správne, teda že zapojím do celého procesu jedného výstrelu aj moje dýchanie.

Pokiaľ chcete vedieť ako sa to reálne robí, resp. nacvičuje, pozrite si toto video, v ktorom vám jednoducho a rýchlo popíšem správny spôsob dýchania a nácviku.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!