Viete, ako sa brániť proti agresívnemu psovi alebo zvieratám?

agresívny pes armytraining blog

Poznáte to, prechádzka lesom alebo parkom sa zmení na stresujúci zážitok, keď vás napadne túlavý rozzúrený pes alebo iné zviera. Ak máte u seba zbraň, za akých podmienok ju môžete použiť?

Vždy platí pravidlo, že je lepšie sa vyhnúť hroziacemu nebezpečenstvu, ako ho dobrovoľne akceptovať. Teda ak vidíte túlavého psa a máte pocit ohrozenia na vzdialenosť cca 100 m, radšej lokalitu obíďte alebo sa vráťte.

Viete, ako si kúpiť obranný sprej a aký ma účinok?

Je jasné, že nie vždy sa to dá alebo niekedy nastane útok nečakane. V tom prípade môžete využiť všetky prostriedky na svoju ochranu. Myslím tým palicu, nôž alebo aj strelnú zbraň. Veľmi efektívne na zvieratá sú obranné spreje s dráždivou látkou OC (oleoresin capsicum).

Zbraň, strelnú či inú, je možné v tomto prípade použiť za podmienok krajnej núdze. Trestný zákon v § 24 umožňuje človeku, ktorý odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému Trestným zákonom (hlavne život, zdravie, majetok,…) konať tak, že za svoju  činnosť nebude potrestaný.

Zložité že?

Tak tu je nejaký príklad: Zabitie psa pohybujúceho po ulici nie je dovolené a spravidla takéto konanie bude považované za zásah napr. do vlastníckych práv …

Ak však na mňa pes zaútočí a ja ho vrámci krajnej núdze (chránim svoj život a zdravie) zabijem, či inak poškodím, jeho majiteľ si nebude môcť odo mňa vymáhať škodu!

Obrana legálne držanou zbraňou proti agresívnemu útoku

A nakoniec ešte jeden postreh od nášho klienta a kamaráta  Andreja, špecialistu na odchyt túlavých zvierat:

V praxi, keďže riešim psy ako také, som už niekoľkokrát bol nútený použiť strelnú zbraň – inštitút krajnej núdze… a poviem vám bol to „zážitok“ na aký sa len tak nezabúda.
Je to absolútne odlišné napr. od streľby niekde na strelnici.

Na skúškach pre získanie zbrojného preukazu sa na útok psa často pýtajú a chcú vedieť aj rozdiel nutná obrana verzus krajná núdza. Tak len pre istotu dopĺňam:
1. Ak vás  napadne pes, ktorý sa voľne pohybuje tzn. nemá majiteľa a vy voči nemu použijete zbraň – konáte v krajnej núdzi.
2. Ak vás  napadne pes, ktorého na vás poštval jeho majiteľ – čiže ho použil ako zbraň a vy použijete voči nemu zbraň – konáte v nutnej obrane.

Tento text je len krátka časť z obsahu nášho trojdňového kurzu osobnej bezpečnosti. Ak chceš vedieť viac klikni na tlačítko!

 

Štítky:

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!