Niekoľko dôležitých zásad ako prežiť v zime noc vonku

noc v zime vonku v bivaku

Pobyt v zimnej prírode má svoje neopakovateľné čaro. Všetci vyznávači turistiky alebo zimných športov to vedia najlepšie. Ak sa však dostanete do problémov v zimnom období a ste nútený prespať cez noc v lese, prípadne počkať na lepšie počasie, tu je pár rád, ako postupovať. Uvedomte si, že problémy nastávajú hlavne za zlého počasia a veľmi nepriaznivých podmienok.

  1. Myslite! Rozmýšľajte, čo robíte a neriskujte. Veľa problémov so smrteľnými následkami vznikajú práve preto, lebo ľudia jednajú v panike a neporozmýšľajú nad svojim postupom, ktorý plánujú urobiť. Keď začnete premýšľať, zistíte, že pragmatické premýšľanie vás samo navedie na prevenciu voči ďalším problémom. Nebudem sa napríklad štverať na zľadovatelú skalu, keď sa chcem rozhliadnuť po okolí, nebudem blúdiť v tme po lese a vyčerpávať zbytky energie, radšej ostanem na príhodnom mieste a počkám na lepšiu viditeľnosť, aby som určil smer svojho pochodu…

    Záchrana pred vlhkom v zime

    Záchrana pred vlhkom v zime

  2. Chráňte sa pred vlhkom a chladom. Podchladenie patrí medzi veľmi časté prípady úmrtí v prírode. Preto je nutné, aby ste na to neustále mysleli. V zime je preto veľmi dôležité, aby ste v takomto prípade našli miesto na prečkanie noci niekde v závetrí. Neostávajte niekde hore na hrebeni, radšej zíďte dole aspoň sto alebo dvesto metrov pod hrebeň na záveternú stranu. Snažte sa dostať ďalej od potokov a riek, snažte sa odizolovať od studenej zeme čečinou, ak ju máte vo svojom okolí. Prípadne si nahromaďte drevo, na ktoré si sadnete, aby ste nesedeli na zemi alebo skale. Je dobré, ak máte batoh alebo nejaké časti inej výstroje, dať si ich pod seba.
  3. Pamätajte, spánok nie je dôležitý. Radšej sa hýbte, akoby ste mali zamrznúť. Ak vám je zima neseďte, nesnažte sa zaspať. Pohybujte sa na jednom mieste v pravidelných intervaloch. Viem, bude to ťažké, ale je to jediná možnosť, ako sa dočkať rána, ak nemáte po ruke nič lepšie na oblečenie alebo prespanie v lese v zime.
  4. Veľmi dôležitá je pri tom psychika a vôľa žiť! Myslite na príjemné veci v spojitosti s teplom, myslite na najbližšie dni. Napríklad na to, čo vás čaká a čo plánujete, na čo sa tešíte… Pomôže vám to zamestnať myseľ, nebudete myslieť na aktuálnu situáciu a to, že sa na niečo tešíte, vás udrží pri dobrej vôli a nádeji prežiť náročné chvíle.
  5. Ak máte teplý nápoj, pomaly ho pite v pravidelných intervaloch. Jedlo alebo akúkoľvek sladkosť nepotrebujete, nejedzte ich. Budete viac smädný a keď vodu nemáte, budete sa snažiť jesť sneh, čo vám bude odčerpávať množstvo energie z tela. Nefajčite, je to v podstate to isté.
  6. Ak je vás viac, iste sa držte spolu a nerozdeľujte sa. Pamätajte, že v dvojici sa necítite osamelo a vždy sa môžete podporiť a pomôcť si. Iste využite možnosť, schúliť sa jeden k druhému a zohrievať sa spoločne.
  7. Ak máte nacvičené nejaké zručnosti na pobyt v prírode, potom takáto situácia nikdy nebude taká kritická ako pre niekoho, kto to nepozná a nemá s tým skúsenosti. Napriek tomu si musíte uvedomiť, že v zime pôsobí množstvo faktorov, ktoré v letných podmienkach nevnímate, a preto vám všetko bude trvať dlhšie. Bude to o polovicu náročnejšie, musíte byť oveľa precíznejší pri svojej činnosti, aby ste dosiahli rovnaký výsledok ako v letných mesiacoch.
  8. Ak si zaumienite, že niečo urobíte (oheň, čaj, záhrab), netrápte sa, ak to nebude dokonalé. Uskutočnenie aj malej veci je v daných podmienkach veľká vec, za čo by ste mali mať dobrý pocit a začať si veriť, že to naozaj zvládnete. Ak sa vám to nepodarí, tak ste sa svojou snahou niečo urobiť dokázali hýbať, a tým pádom ste sa ako tak zohriali. Mali ste cieľ a snahu, ktorá trvala určitú dobu a stále žijete! A ste časovo k ránu len bližšie.
  9. Ak používate a máte vhodnú lekárničku, iste využite izolačné fólie a dajte si ich pod vrchný odev aspoň do oblasti trupu. Ak máte jednu a ste viacerí, pokojne ju natrhajte  na rovnomerné časti a využite všetci. Je to výborná pomoc a vaše teplo, ktoré vyprodukujete pohybom, vás bude v pohode hriať. Pozor však na prílišné potenie! Nevhodným použitím sa tak môžete viac podchladiť ako zahriať.

Zakladanie ohňa pri prežití v prírode sme písali už minule.

Pamätajte na to, že v zasneženej krajine sa vaše orientačné schopnosti rapídne znížia. Pokiaľ je človek v zasneženej neznámej krajine, tak sa nedá na odhad v rámci orientácie spoľahnúť.

Nezabudnite ani na to, že vaše oblečenie v zimných podmienkach vplýva v podstate na všetko, čo by sa mohlo stať. Preto nie je dôležitá štýlovosť, ale funkčnosť. Najdôležitejším pravidlom ostáva, že obuv a oblečenie musí byť odskúšané a používané.

Text je z kurzu zimného prežitia v prírode.  Je len na vás či to skúsite a naučíte sa niečo potrebné, čo vám môže vždy pomôcť.  Ak chceš vedieť viac, klikni na tlačítko!

autor: Ing. Patrik Žitník

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!