Tento článok sa zaoberá predovšetkým obrannou streľbou a je určený pre tých, ktorí trénujú, aby sa v prípade potreby vedeli brániť.
Jedna z častých otázok v streleckých diskusiách sa týka práve svetla podveseného pod pištoľou. Dopyty sú na typ, značku, lúmeny (svetelná merná jednotka) a, samozrejme, na spoľahlivosť. Ale podľa mňa takto otázka nestojí.
Otázka stojí: Mať alebo nemať svetlo podvesené na zbrani?
Respektíve, čo je lepšie? A je to potrebné?
Vychádzam zo svojej skúsenosti. Mám za sebou množstvo simulácií a streleckých sebaobranných súbojov, aj keď simulovaných. A samozrejme mám aj skúsenosti inštruktora, ktorý denne pracuje s adeptmi, ktorí sa na obranu so zbraňou poctivo pripravujú (teda nerobia to pre fotočky alebo zážitok).
Podľa mňa je odpoveď jednoduchá. Jediné, čo potrebujete, je zobrať svoju zbraň so svetlom a postaviť sa v tmavom priestore alebo v tme svojmu streleckému partnerovi. Po 3-5 streleckých situáciách a simulovaných súbojoch iste prídete na odpoveď aj sami.
Prehľad získavate rôznym typom intenzity svietenia a manipuláciou s baterkou, ktorá ale nie je podvesená na zbrani. Je v ruke.
A to sú tri hlavné dôvody, prečo nemať baterku podvesenú pod zbraňou. Samozrejme, je ich viac, ale všetky ostatné dôvody spadajú do kategórii polemík.Teda o nich bude špekulovať každý, aj keď to nikdy neskúsil, lebo niekde niečo videl a z toho vyvodzuje závery, ktoré sú ale pre výsledok obrany nepodstatné.
Prečo sa podvesené baterky využívajú?
No jednoducho preto, lebo, ak ste v zložkách (myslené polícia a armáda) a máte balistiku, neriešite až také precízne krytie a nemusíte sa spoliehať na dynamiku pohybu. Dôležitý je moment prekvapenia. Zároveň chcete dosiahnuť svetelný smog. Teda je vás viac a postupujete priestorom tak, že svetlo sa používa naraz z rôznych strán a aj keď niekto po svetle vystrelí, v danom priestore je osvetlený niekoľkými svetlami z rôznych smerov. Má oslepený výhľad, je pod stresom, lebo aj keď je za nejakým krytom, tak je schovaný nedostatočne voči inému smeru a jeho útok/obrana rýchlo končia.
Ale rozhodne sa to nedá efektívne použiť pri reálnej obrane jedného obrancu pri napadnutí v tme, kde svieti jedna baterka z jedného smeru a prezrádza polohu obrancu a jeho činnosť, či zámer.
Prečo sa podvesené svetlo odporúča a techniky s ním učia aj pre obranu jednotlivcov?
Neviem… Ale možno preto, lebo pri výcviku protivník robí terč, ktorý stojí tam, kde ho postavíte a nevystrelí po vás, keď urobíte chybu alebo sa prezradíte. A vy viete, kde sa terč približne nachádza a on sa nikdy nepohne s cieľom prekvapiť vás a vtedy ÁNO, svetlo podvesené pod pištoľou je výborná vychýtavka…
PS:
Platí pravidlo, že kto neskúsil, nepochopí. Tak si to skúste! Pomôže vám aj jednoduchá strelecká situácia. Nájdite si miestnosť s totálnou tmou a s dvomi vchodmi. Do miestnosti nech sa postaví útočník, ktorý predstavuje páchateľa, prišiel do vášho bytu v noci za účelom krádeže alebo násilia. Vy ste v „spálni“ a začuli ste ho, jedným vchodom vojdete do miestnosti, v ktorej je útočník a vašou snahou je výjsť tým druhým v danej miestnosti, lebo to je jediná úniková cesta z vášho bytu von do bezpečia. Pravidlá? Žiadne. Ona má zbraň a vy máte zbraň, on má iste baterku a vy svoju máte tiež, umiestnenú za brani. Jeho úlohou je vás zastaviť a zasiahnuť. Vašou úlohou je „prežiť“ a uniknúť z miestnosti…
PS:
Kľudne mi napíšte vaše skúsenosti a výsledok pri tomto simulovanom cvičení. Budem vďačný.
napísal: Patrik
Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?
Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich kamarátov.
Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!