Video kurz: Obranná streľba - základné zručnosti
Komplexný výcvikový program
Individuálna sebaobranná streľba
( Individual self - defend shooting )
ISDS
Pojem obranná streľba je dnes veľmi používaný a zahŕňa v sebe všetky aspekty osobnej obrany so zbraňou. Väčšina streleckej komunity správne chápe tento pojem ako použitie osobnej zbrane na obranu voči útoku v sebaobrannej situácii mimo strelnice.
Je na každom z vlastníkov osobnej zbrane, aké postupy a drily bude preferovať a využívať. Či sa sústredí na športovú, prípadne hobby oblasť streľby alebo má záujem vzdelávať a zdokonaľovať sa v oblasti obrannej streľby v súlade s platným Zákonom o zbraniach a strelive.
Zodpovednosť vždy ponesie strelec sám a musí si ju plne uvedomiť.
V tomto kurze nájdete moje chápanie obrannej streľby, jej aspekty, drily a názory na výcvik či na použitie zbrane v krízovej situácii.
Čo je nutné povedať hneď na začiatku:
- Všetky videá sú amatérsky natočené na kurze obrannej streľby - základné zručnosti. Preto, prosím, ospravedlňte zhoršenú kvalitu obrazu a zvuku.
- Videá nemajú za cieľ propagovať násilie alebo ho šíriť, sú zamerané na použitie zbrane v obrannej situácii v súlade s platnými zákonmi SR.
- Cieľom týchto videí z kurzu je prezentovať systém obrannej streľby tak, ako ho vnímam ja.
- Jednotlivé videá ukazujú len jednotlivé zručnosti a nie sú v celom kontexte, preto je dobré pozrieť si všetky videá (celý kurz), aby ste získali reálnu predstavu a zmysluplnosť celého princípu či postupov v mojom chápaní obrannej streľby.
- Uvedomte si, prosím, že scény sú tvorené niekoľkými zábermi alebo sú vytrhnuté z kontextu, kde sme predtým robili bezpečné vybitie a kontrolu zbrane. Manipulácia so zbraňou počas výcviku je maximálne bezpečná, i keď to tak nemusí vo videu z pohľadu kameramana vyzerať.
- Niektoré základné a jednoduché techniky streľby alebo režimy streľby v pohodičke zvládnete aj sami. Ale uvedomte si, že niektoré sú oveľa zložitejšie a skúšať ich bez dozoru inštruktora, ktorý správne zvolí metodiku tréningu, vysoko ohrozuje vašu bezpečnosť.
- Niektoré vyjadrenia - slovné spojenia počas vysvetlenia daných techník nemajú za cieľ nikoho znevažovať, urážať alebo navádzať na agresivitu či na neoprávnené použitie zbrane mimo zákonných noriem. Slovné spojenia boli použité s cieľom jednoducho a efektívne vysvetliť alebo pomenovať daný problém streleckým žargónom.
Obranná streľba - základné zručnosti
Videá nie sú určené len pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilejších strelcov.
1.časť: Ako správne manipulovať so zbraňou? Aké detaily sú dôležité?
Video sa venuje detailom bezpečnosti, ktorú ja používam pri obrannej streľbe práve kvôli jej zvýšeniu, nakoľko pri obrane a použití zbrane sa obranca dostáva do tunelového videnia. Sekundárnym faktorom je aj veľký stres. Z tohto dôvodu spomínanú bezpečnú manipuláciu so zbraňou odporúčam opakovať niekoľkokrát. Ja ju opakujem trikrát alebo pridávam rôzne iné, pre mňa podstatné, drobnosti.
Následne sa venujem detailom streľby jednou alebo dvoma rukami s cieľom upozorniť na rôzne malé chyby pri streľbe z miesta. Tie by v neskoršom štádiu realizácie tohto systému obrany so zbraňou negatívne pôsobili počas streľby v priebehu činnosti. Myslím tým hlavne rýchlosť pohybu a presnosť.
2. časť: Streľba jednou rukou? Ako na to?
Video sa zaoberá drobnými detailmi streľby jednou rukou (buď silnou alebo slabou) s cieľom ukázať rozdiel pri streľbe z miesta a za pohybu (v konečnom dôsledku je to za čo najrýchlejšieho behu). Detaily sú dôležité pre pochopenie a správnosť streľby. Nakoľko za čo najrýchlejšieho pohybu (pohybu do krytu) streľbu vykonávam bez akéhokoľvek mierenia, teda pudovo. Jedná sa o základnú a jednu z hlavných zručností v danom systéme obrany. Všetko vychádza z obrannej situácie, kde nie je čas na rozmýšľanie. Obranca je v defenzíve a môže použiť svoju zbraň na osobné bránenie. Zároveň prezentovaný systém, alebo aspoň jeho časť, vychádza z jednoduchých a účinných bojových sebaobranných systémov.
3. časť: Výmena rúk v dynamickom pohybe? Prečo? Ako?
Výmena rúk je veľmi dôležitá pre rýchly a dynamický pohyb do krytu. Video detailne popisuje a ukazuje techniku výmeny rúk (silná - slabá) tak, ako to robím ja. Je nutné si uvedomiť, že táto technika musí byt precízne nacvičená, v opačnom prípade bude vykonaná zlá technika výmeny mať za následok nezasiahnutie alebo minutie cieľa. Technika sa vykonáva vo veľkej rýchlosti pohybu, a tak nie je možné ju kontrolovať dodatočne. Zároveň vychádza z precízne zvládnutých základov mierenej streľby. Aj túto techniku – zručnosť chápte ako jeden stupienok, ktorý musíte zvládnuť, aby ste mohli prejsť na reálne obranné použitie strelnej zbrane. Bez streľby alebo so samotnou streľbou, kde v podstate v jednom ucelenom pohybe, prípadne plynulom a rýchlom kontexte, spojíte všetky tieto zručnosti do jedného efektívneho celku.
4. časť: Aký je rozdiel chápania obrany na ulici? Som civil alebo vojak či policajt?
Zmyslom je pochopiť rozdiel v streleckých profesných zručnostiach (polícia, vojaci) a v zručnostiach pre ulicu na obranu bežného civila. V ich použití, zmysle a smerovania či nácviku streleckých drilov. Z môjho pohľadu obrana so zbraňou (obranná streľba) nie je o bojovaní, ale o obrane s cieľom utiecť do krytu či utiecť zo smrtiacej do bezpečnej zóny, kde vám už nehrozí nebezpečenstvo.
Cieľom je, aby ste pochopili, prečo ja strieľam všetko za pohybu a kladiem veľký dôraz na streľbu pri úteku do krytu či spoza krytu. Prípadne sa snažím nestrieľať a utekať preč.
Prečo je dôležitá rýchlosť? A je dôležité vedieť, prečo počas pohybu nemierim? To všetko sa dozviete z tohto videa.
Na konci videa nájdete aj vysvetlený princíp– zmysel, ako ja chápem streľbu jednou a dvoma rukami v dôležitosti využitia pri streľbe.


5. časť: Ústup? Prečo by som mal utekať? A ak, ako strieľať vzad?
Video sa zaoberá ďalšou zo zručností a to streľbe pri pohybe z ústupu priamo vzad alebo šikmo vzad do krytu. Ospravedlňte horšiu kvalitu zvuku, prosím.
Zmyslom tejto techniky je pochopenie, že v prvom rade musí byť pohyb a následne, ak je to možné, môžem použiť svoju zbraň na obranu. Zasa platia princípy z predchádzajúcich techník, teda žiadne mierenie, maximálne rýchly plynulý pohyb a beh do najbližšieho krytu za mnou. Je dôležité, aby ste danú zručnosť vedeli realizovať oboma rukami, teda aj silnou aj slabou. Nikdy neviete, na ktorej strane vzadu za sebou budete mať vhodný a bezpečný kryt, ku ktorému budete smerovať.
Druhou myšlienkou tohto videa je vedomá streľba. To znamená, že vystrelíte len vtedy, ak máte istotu, že zasiahnete pri svojej obrane cieľ – útočníka.
6. časť: Je priorita presnosť? Sústrel alebo zásah? Tasíte rýchlo a cielene?
V tomto videu vám predkladám svoj pohľad a názor na presnosť, zásahy a zmysel streľby za pohybu v rámci zásahov. Je na vašom posúdení, ako to chápete vy a či vám to dáva zmysel.
Ďalšou, pre mňa podstatnou, myšlienkou je pochopenie tasenia zbrane, ktorú mám na svoju obranu. Teda poukázanie na to, či je rýchlosť pri tasení priorita.
Zároveň vám predkladám svoj názor na všetko v postupnosti teórie obrannej streľby v súlade s mojim systémom na manipuláciu so zbraňou. Venujem sa aj technike a spôsobu výmeny zásobníkov počas môjho ohrozenia alebo napadnutia.
7. časť: Čo je pre vás obrana a útok? Aké tasenie používate?
V tejto časti nájdete základné rozdelenie a zmysel obrany voči rôznym typom útokov. Ďalej sa vo videu venujem vysvetleniu môjho systému, ako reagovať a postupovať pri jednotlivých typoch útokov z hľadiska blízkosti útočníka, jeho agresivity a cieľa útoku. Celé je to smerované na tri základné typy tasenia, ktoré ja využívam a učím. Podľa môjho názoru plne postačujú pre všetky situácie alebo útoky, ktoré by mohli v realite nastať.
Pozretím tejto časti videa by ste mali dôjsť k názoru, že váš spôsob obrany sa musí totiž prispôsobiť útoku. Vaša reakcia bude musieť byt okamžitá, jednoduchá, rýchla a priamočiara.
V celom kontexte tohto videa prezentujem, ako ja chápem obranu voči agresívnemu útoku na mňa. Tiež vysvetľujem použitie svojej zbrane na obranu, ktorú denne nosím. Zároveň z toho vyplýva aj to, aké mám mať zručnosti, aby som zbraň vedel efektívne použiť, respektíve využiť na svoju obranu.
V druhej polovici videa sa venujem prvému a druhému spôsobu tasenia z troch. Tretí spôsob tasenia popisujem v ďalšom videu, kde sa venujem boju na zemi s následným tasením zbrane pri obrane voči útoku.
Na konci videa sa dozviete aj môj názor na puzdrá na zbrane pre skryté nosenie.

8. časť: Strieľate od pása? Už ste držali zbraň pri výstrele?
Pri útoku, kedy útočník je vo vašej tesnej blízkosti, je vysoká pravdepodobnosť, že obranca alebo útočník uchopí zbraň s cieľom odkloniť ju od seba, aby ho neohrozovala. Preto sa v základnom kurze obrannej streľby venujem aj tejto problematike.
Často sa stretávam s mýtusmi, ako bude zbraň reagovať a pôsobiť, ak ju niekto drží. Preto v kurze realizujem nácvik streľby za držania zbrane útočníkom alebo naopak obrancom. Cieľom je zažiť takúto situáciu a, samozrejme, z nej vyvodiť pre obrancu poznanie, ktoré môže následne využiť pri svojej ďalšej obrane.
Vo videu sa venujem aj jednému detailu bezpečnosti, ktorý porušujú aj veľmi dobrí a skúsení strelci. Pozrite sa o, čo sa jedná.
Po vysvetlení streľby s úchopom zbrane protivníkom nasleduje streľba od boku (pása). Lebo pri streľbe v tesnej blízkosti, keď je riziko, že vám môže útočník zbraň chytiť alebo odkloniť, sa využíva streľba od boku takzvaná pudová streľba. Vo videu popisujem svoj spôsob tejto streľby a jej nácviku.

9. časť: Boj na zemi a streľba? Má zmysel bojovať?
Video sa venuje popisu a vysvetleniu druhej časti obranných situácií, pri ktorých je možné použiť zbraň na svoju obranu. Cieľom je vysvetliť tretí typ tasenia zbrane a obranu v zlej polohe, teda na zemi. Čo sa často stáva, ak včas neodvrátite útok a jeho následkom sa ocitnete v zlej polohe, najčastejšie na zemi.
Popisujem môj spôsob obrany pri boji na zemi a s možnosťou využitia zbrane. Uvedomte si však, že zmyslom vašej obrany vždy ostáva dostať sa čo najrýchlejšie do krytu a bezpečia. To vyžaduje prispôsobiť sa situácii a zmeniť svoje rozmýšľanie pri streľbe a pohybe. Najviac vám teda pomôže držanie zbrane jednou rukou, rýchly a dynamický pohyb do bezpečia. Tiež je dobré reagovanie streľbou v rôznych smeroch, ak máte istotu, že trafíte.
Uvedomte si, že aj pri obrane a nielen na strelnici je dôležitá kontrola zbrane (bezpečnosť) a zmysel obrany (streľba pri obrane), na ktorú sa sústredíme.
V závere tohto videa sa venujem, z môjho pohľadu najdôležitejšej, myšlienke obranného systému. Pozrite sa akej.

10. časť: Krízová situácia a vy máte čas rozmýšľať, čo použijete? Ako všetko spojiť do jedného?
Je jasné, že počas obrany so zbraňou voči útoku využívame tri typy streľby – streľbu pudovú, letmú a mierenú.
Všetky postupy, drily alebo pohyby, ktoré budete nacvičovať pre zvládnutie obrany so zbraňou vás nútia plne zvládnuť tieto typy streľby. V krízovej situácii už nebudete rozmýšľať a niečo iné narýchlo meniť či upravovať. Podvedome budete robiť to, čo máte natrénované alebo to, čo v danej chvíli bude pre vás najdôležitejšie.
V tomto videu ukazujem a vysvetľujem, ako to ja chápem a ako tieto typy streľby spájam dokopy v jednom nácvikovom drile pre začiatočníkov. I keď sme si popisovali aj rôzne iné typy a druhy útokov, pre začiatok to učím na jednom jednoduchom a zmysluplnom drile pri útoku útočníka v tesnej blízkosti voči obrancovi.
11. časť: Keď na to príde, mám čas na prehľad okolo seba? Čo je to hrozba?
Samozrejme, že počas trvania krízovej situácie by sme mali mať prehľad o tom, čo všetko sa deje v našom okolí, ale v okamihu útoku pri našom bezprostrednom ohrození, nie je čas všímať si všetko. Sústredíte sa len na najnutnejšie veci. Ak je to možné a bezprostredné ohrozenie pominulo alebo sa znížilo na \"znesiteľnú\" úroveň, je nutné si zasa všímať svoje okolie.
Z tohto dôvodu popisujem a vysvetľujem takzvanú taktiku pri obrane – ja radšej používam slovné spojenie „obranné správanie sa pri krízovej situácii“. Cieľom je, aby ste mali stále prehľad a vedeli zhodnotiť hrozbu alebo následné nebezpečenstvo a podľa toho sa rozhodli, ako budete pokračovať a brániť sa.
Máte na výber útek alebo kontrolu okolia, ak hrozba skončila. Ak máte možnosť utiecť, v žiadnom prípade sa nesnažte ostať na mieste a \"bojovať\". Následne realizujte oznámenie danej udalosti príslušným zákonným zložkám a informujete ich o vašom použití zbrane na obranu. Ide o zdravotníkov, políciu či právnika.
V závere videa je popisovaný základný dril v celkovom prevedení. Ide o to, ako danú situáciu nacvičujem a riešim s ostrou streľbou s potrebnými detailmi pre správne zvládnutie drilu.
Veľmi dôležitá je záverečná časť vo videu, kde vysvetľujem svoje chápanie bezpečnosti a úrovne výcviku. V súlade s týmto chápaním aj realizujem strelecké výcviky a kladiem veľký dôraz na bezpečnosť v súlade so stupňami úrovní výcviku, ktorý by mali účastníci kurzov zvládať. Obranná streľba patrí do tretieho stupňa úrovne tak, ako to charakterizujem a chápem ja.
12. časť: Obranné správanie a obranný postoj? So zbraňou mám predsa istotu, či nie?
Vysvetlenie držania zbrane alebo polohy zbrane pri obrannom správaní z hľadiska bezpečnosti voči nezúčastneným osobám je popisované z hľadiska obrany v prostredí s veľkým počtom nezúčastnených osôb. Napríklad na ulici, v bare či parku. Je jasné, že musíte využiť takú polohu zbrane alebo bezpečnosť, aby ste náhodne nevystrelili alebo neohrozili iných. To závisí od vašej situácie alebo prehľadu, aký postup v danej situácii zvolíte.
Na to prirodzene nadväzuje myšlienka obrany, sebaobrany a jej možnosti pri obrane v závislosti na dĺžku reakcie na útok alebo na spôsob útoku. Je dobré uvedomovať si, že stopercentná úspešná obrana neexistuje, nech ste akýkoľvek dobrý a máte čokoľvek nacvičené. Ale to sú len moje myšlienky, z ktorých pri obrane so zbraňou vychádzam.
Ďalej vo videu vysvetľujem aj spôsob krytia a spôsob streľby spoza krytu. Samozrejme, streľba spoza bariéry či krytu je špecifická vec a podrobne sa jej venujem až na pokročilejšom kurze. V základnom kurze sa venujem jej jednoduchému vysvetleniu, jej zmyslu a polohe pri streľbe, bez vyhľadávania alebo bez zložitejšieho pohybu v priestore.
Pri tejto časti (streľbe z krytu) sa venujem aj prebitiu za krytom, manipulácii so zbraňami a prechádzam stále na jeden kompletný dril, ktorý je pre nácvik nosný. Je to v podstate kompletný princíp celého základného kurzu obrannej streľby.
13. časť: Streľba za pohybu vám dáva zmysel? Je to pre vás OK?
Toto video je o streľbe v situáciách za pohybu a riešenia jednoduchej situácie, pri ktorej v obrane využijete zbraň.
Na začiatku je vysvetlenie streľby počas behu spoza prekážky za druhú prekážku s možnosťou streľby. Situácia zachytáva útek z ohrozenej zóny s výstrelom do blížiaceho sa útočníka k vášmu krytu. V podstate je to praktické prenesenie základnej zručnosti streľby za pohybu – myslené šprintu spoza krytu preč čo najďalej zo smrtiacej zóny.
Nasleduje príklad realizácie jednoduchej obrannej situácie, kde útočník na vás útočí z tesnej blízkosti, v podstate z dotyku a vy sa rukami bránite. Realizujete jedno z tasení zbrane na vašu ochranu, bežíte do krytu, kontrolujete situáciu. Zistíte, že ďalší z útočníkov sa blíži k vášmu krytu a vy sa rozhodnete utiecť z ohrozenej zóny ešte pred tým, než sa k vám dostane. Je veľmi dôležité, aby ste sa sústredili na plynulosť a na rozmýšľanie, nie na rýchlosť a zásahy.
Nakoniec sa dozviete, kedy a za akých podmienok použijem zbraň na svoju obranu dvoma rukami.
Rýchla metodika, zásady a tréning na základnú úroveň do vrecka

Teória na stiahnutie a tlač
.
Bonusy
Tasenie zbrane variant 1 - metodický postup nácviku
V tomto videu je kompletný metodický postup nácviku prvého variantu tasenia, ktoré učím v rámci základného kurzu obrannej streľby. Jedná sa o cyklické tasenie zbrane v nadväznosti na streľbu alebo sebaobranný boj s útočníkom.
Tasenie zbrane variant 2 - metodický postup nácviku
Kompletný variant tasenia pri boji na zemi alebo v prípade, že máte dostatok času pre tasenie, ak je útočník stále v prijateľnej vzdialenosti od vás. Teda nenachádza sa v priamom dotyku.
Tasenie zbrane variant 3 - metodický postup nácviku
Tretí základný variant tasenia, ktorý zachtáva situáciu, kde je útočník v dotyku a vy s ním bojujete sebaobrannými prvkami, teda bijete sa. Tasenie prebieha na dva krát, teda príprava tasenia a následne samotné tasenie. Nasleduje ústup do krytu a potom kompletná činnosť v súlade s predchádzajúcimi princípmi obrannej streľby, ako to bolo vysvetlené vo video kurze.
Tréning v telocvični
Nacvičovanie základných zručností patrí medzi základ vášho úspechu a rýchlosti. Nikdy netreba podceňovať tréning s partnerom pod stresom a za rýchlej dynamickej situácie. Samotná streľba na strelnici by mala na tieto cvičenia nadväzovať!
Tréning na udržanie základných zručností z kurzu
Na záver
Ak si myslíš, že si doma nacvičil a nadriloval postupy z tohto kurzu, prihlás sa na POKRAČOVANIE, aby si mohol rozvíjať celý systém obrannej streľby. Druhá časť sa zaoberá streľbou spoza krytov, stien a iných prekážok, reakcií a postupmi pri obrane v byte, dome alebo kancelárií. Ako bonus sa v druhej časti dozvieš a nacvičíš techniky použitia svetla za zníženej viditeľnosti alebo tmy.
Už teraz sa na teba teším!
Patrik
Pamätajte: Ako trénujete, tak budete bojovať!
Za to, že sa naučíte všetky základné zručnosti počas 6-7 hodín streleckého výcviku na strelnici