Overte si svoje odpovede!

Otázka 1.

Akú mierku má táto mapa?

Odpoveď:

Táto mapa má vrstevnice na mape vykreslené vo vzdialenostných údajoch po 20 výškových metroch. Takéto odsadenie verstevníc na mape má len mapa v mierke 1:50 000. Preto správna odpoveď je, že táto mapa je v mierke 1:50 000.

Otázka 2.

V červenom kruhu v jeho strede je topografická značka, ktorá v skutočnom teréne vyjadruje...

Odpoveď:

Na mape v červenom veľkom kruhu je značka kríža, ktorý stoji hneď vedľa hlavnej cesty. Viď. legenda topografických značiek.

Otázka 3.

V akej nadmorskej výške sa nachádza objekt v strede červeného kruhu, ktorý je nakreslený čiernou značkou?

Odpoveď:

Tento objekt - kríž sa nachádza medzi dvoma vrstevnicami s ich nadmorkou výškou - spodná 620 a vrchná 640 m n.m. Nakoľko nevieme teraz využiť pomôcku na meranie sklonu svahu, je odpoveď tvorená rozsahom nadmorskej výšky. Nebude to ani 620 ani 640, lebo by objekt musel byť presne na vrstevnici, čo nie je... Preto správna odpoveď je, že sa objekt nachádza v nadmorkej výške medzi 621 až 639 m n. m.

Otázka 4.

Na mape sú označené dva body v červenom kruhu, vzdialenosť medzi nimi je 5,8 cm. Aká je skutočná vzdušná vzdialenosť medzi nimi v teréne ak mierka mapy je 1:50 00.

Odpoveď:

Ak je vzdialenosť na mape medzi dvoma bodmi zmeraná pravítkom vo veľkosti 5,8 cm. A ak je mierka mapy 1:50 000. Potom vieme povedať, že 1 cm na mape sa v skutočnosti rovná v teréne 500 m (1mm na mape je v teréne 50 m). A teda po prepočitaní vieme povedať, že správna odpoveď je 2 900 m.

Otázka 5.

Stojíte na výšine Kliny 782,1 m n.m. Máte pokračovať vpred v smere azimutu 270 stupňov, akým smerom pôjdete?

Odpoveď:

Azimut je smer, respektíve odchylka od priameho smeru na sever, smerom ktorý vas zaujíma. Teda ak sa pohybujete v teréne a nejdete priamo na sever, tak vás smer vášho pohybu je uhol odchylky od tohto severu. Udáva sa v stupňoch. A je potrebný pre presné určovanie polohy v teréne a na mape, alebo napr. pre určenie smeru ďalšieho postupu počas zníženej viditeľnosti (tma, hmla). Určujeme ho pomocou buzoly. A je v rozmedzí 360 stupňou (kruh). Teda ak je 0 stupňou smer Sever. Potom 90 stupňou je smer Východ, 180 smer Juh, 270 smer Západ. A 360 alebo 0 zasa Sever.

Druhou podstatnou vecou je to, že mapa je už, kvôli ľahšej práci s ňou vycentrovaná (kreslená) tak aby všetko priamo hore (popisky a texty musia sedieť normálne, z ľava do prava) bolo smerom na Sever, všetko do prava smerom na Východ, všetko dolu smerom na Juh a všetko do ľava smerom na Západ. 

Preto ak to spojíme tak nám vychádza ze azimut smerom 270 stupňov je smerom na Západ a od nášho určeného bodu priamo na západ je dedina Hozelec. Teda to je aj správna odpoveď.

No čo, ako ste uspeli?     Bolo to náročné?

Ak ste si nevedeli rady pri týchto základných a jednoduchých otázkach, vedzte, že je to v podstate jednoduché a učili ste sa to na základnej škole...

Ak si to chcete zopakovať a zároveň sa naučiť kopec ďalšich potrebných vecí, ako sa orientovať v prírode s mapou i bez nej, ako sa orientovať v noci alebo ako zvládnuť situáciu keď sa stratíte v hustom lese, prípadne ako sa orientovať len podľa slnka, skúste náš video kurz Praktická orientácia v prírode.

Doma pri kávičke alebo teplom čaji si prejdete cca 20 názorných a krátkych online lekcií a zrealizujete jednoduché, zábavné a poučné cvičenia. Ukážem vám len to, čo potrebujete naozaj vedieť, bez zbytočnej teórie. Všetky potrebné pomôcky máte doma a výcvikovú mapu a legendu si vytlačite z PDF dokumentov, ktoré obsahuje tento video kurz.

Je to len na vás!

Využite túto príležitosť a zopakujte si alebo naučte sa niečo potrebné a praktické do prírody!

Za vašu snahu pri vyplnení testu, vám ponúkam ako odmenu  tento video kurz za fakt výhodnú cenu.

  Video kurz

Praktická orientácia v prírode

  Online verzia za zvýhodnenú cenu!

  Okamžitý prístup.

297 €

97 €

Vyskúšajte si aj vy dištančné štúdium a zistite ako na vás zaberá!

Ahoj Patrik. Po prvom vzhliadnutí všetkých videí som sa rozhodol zaobstarať si potrebné a odporúčané vybavenie, aby som si mohol sám názorne skúšať súbežne s ukážkami aj vlastné zručnosti a teda aplikovať to, čo v každom videu vysvetľuješ, aj vlastnoručne. Až na kozmetické nedostatky ako zaradenie prvého bunusového videa na úvod kurzu alebo upozornenie, aby sa video púšťalo na rozlíšení 1080p HD, je to dobré dielko. Ako neprofesionál a obyčajný účastník video kurzu musím ohodnotiť celý video kurz ako veľmi dobre spracovanú sústavu inštruktážnych videí, a teda pekné dielo. Je to veľmi dobre tematický rozdelené, jednotlivé časti na seba pekne a logicky nadväzujú, krok po kroku sú pekne znázornené všetky postupy. Jednoducho povedané, celý kurz je až blbuvzdorný, všetko podstatné je veľmi dobre názorne ukázané a vysvetlené. Je to vhodné aj pre mladších účastníkov kurzu, alebo priam ako učebná pomôcka pri výuke geografie na gymnáziách. Máš moje poďakovanie a uznanie Patrik, veľmi sa mi to páčilo. Mal by som záujem o takýto kurz Praktickej topografie aj v „tvrdom“ prevedení na CD.
Rastislav Z., účastník video kurzu