Nastal kolaps. Čo teraz? (pokračovanie)

kolaps, vojna armytraining blog

Situácia 2:  Hrozí bezprostredné ohrozenie, nič nefunguje a okolie je zničené tak, že neumožňuje vašu existenciu v danej lokalite.

Za tejto situácie v danom priestore, myslené priestor priamo zasiahnutý pohromou, je nutné myslieť predovšetkým na svoju bezpečnosť. Pri rýchlom priebehu veľkej pohromy je len vecou náhody (byť v správnom čase a na správnom mieste), že si zachováte vlastný život. Vplývajú na vás rôzne vplyvy od všeobecného chaosu po vaše vlastné psychické stavy, ktoré sú nemenej nebezpečné. Nik vám nedá efektívny a zmysluplný návod, ako to prežiť. Všetko bude závisieť od momentálnej situácie a ako ju sami zhodnotíte. Zber informácií patrí medzi najdôležitejšie podmienky prežitia. Počúvanie rozhlasu a TV (v prípade, že ešte funguje), výziev pre obyvateľstvo vo vašom okolí budú pre vás životne dôležité. Získate aspoň aký taký prehľad o vašom okolí, o tom, čo sa deje a vážnosti situácie.

Kolaps, katastrofa a psychologické zákonitosti

Hlavné zásady záchrany počas prebiehajúcej pohromy:

1. Spoliehajte sa len na seba a nerátajte s nijakou pomocou od iných.

2. Snažte sa hodnotiť situáciu objektívne a robiť všetko preto, aby ste si zachránili vlastný život.

3. Robte len to, čo už máte nacvičené alebo v tom máte skúsenosti. Improvizácia si vyžaduje veľa času a ten spravidla nemáte.

4. Vždy rátajte s horším priebehom, zľahčovanie vás môže stáť život.

5. Prispôsobujte svoje myslenie a konanie situácii, nie naopak. Vyhnete sa tým ešte väčším problémom.

6. Rátajte len s tým, čo máte na sebe a čo viete. Veľakrát vám nič iné neostane.

Ak prežijete prvých 48 hodín v danej oblasti, kedy sa situácia rapídne mení z minúty na minútu a vy neviete, čo všetko ešte príde a aké iné pohromy sa k tomu môžu pridružiť, môžete si gratulovať.  V prípade, že ste niečo podobné očakávali a aspoň trocha ste boli na niečo, na čokoľvek pripravený, máte malú výhodu pred ostatnými. Otvorene povedané, táto výhoda nemusí byť vždy rozhodujúca.

Rozhodujú skúsenosti

Výhoda spočíva v tom, že sa minimálne viete zorientovať, máte potrebné vedomosti alebo nejaký materiál či pomôcky, ktoré môžete využiť. Najdôležitejšie sú vedomosti.  Pamätajte, že sa netreba príliš spoliehať na  techniku, ktorá nemusí práve vtedy, keď ju potrebujete, fungovať. Alebo sa v prípade pohromy nemusíte nachádzať na mieste, kde máte všetko pekne pripravené na takúto situáciu. A povedzme si úprimne, všetko sa v prípade potreby dá zabezpečiť a zohnať vo vlastnom okolí, kde sa nachádzate. Stačí len vedieť, čo potrebujete a kde to môžete nájsť.

Ako prvú dôležitú vec budete riešiť odchod (únik) z tejto krízovej oblasti. Veľa ľudí znalých problematiky podceňuje presuny. Treba povedať, že bezpečný presun je veľmi namáhavá a problematická vec. Využite všetky možnosti na presun, ak sú k dispozícii. V prípade, že vám nič iné neostáva, je nutné presun vykonať aj peši. Potom už len záleží od situácie a od vašich schopností, aby ste posúdili priestor akým sa budete presúvať a presun vykonali čo najbezpečnejšie. Najčastejšie budete presun vykonávať asi skryto a tak, aby ste sa vyhli zbytočným problémom ako sú davy, možný agresor (myslené pri bojovom konflikte), zamorené oblasti a iné. I keď sa snažíte rýchlo opustiť nebezpečnú oblasť, presun si dobre premyslite a urobte všetko pre to, aby ste vy mohli včas ovplyvniť všetky možné situácie a strety. Musíte dodržiavať základné zásady. Byť oblečený v prírodných farbách, pohybovať sa nepravidelne a počúvať vaše okolie či nepočujete podozrivý zvuk. Je lepšie v prípade nejakého zvuku sa schovať a ubezpečiť sa, že vám nehrozí žiadne nebezpečie pred tým, než sa dáte spoznať alebo sa niekomu ukážete.

Je nutné sa vyhýbať otvoreným oblastiam ako sú lúky a polia. Pohybovať sa treba v polozakrytých alebo úplne zakrytých priestoroch lesov. Pred vstupom na otvorené plochy sa musíte poriadne rozhliadnuť a vyčkať nejaký čas, aby ste sa uistili pozorovaním okolia, že priestor je relatívne bezpečný. Všetky veci ohľadom vášho presunu a pobytu v teréne treba robiť skryto a tak, aby ste zbytočne neupozorňovali okolie na seba. Jedná sa hlavne o všetky činnosti spojené s ohňom, kde dym cez deň a svetlo ohniska v noci je vidieť do ďaleka.

Orientácia v teréne bez mapy a buzoly

Miesta na spánok si vyberajte s rozumom, aby sa k vám nik nedostal nepozorovane. Jedná sa aj o osoby a aj o zver.  Najlepšie sú na to húštiny alebo husto zalesnený a veľmi strmý svah.

Skúsený a vycvičený človek výdrží so zápalkami, oblečením, čo má na sebe a nožom veľmi dlhú dobu alebo dlhý presun. Pre všetkých menej skúsených tu uvádzam základné druhy pomôcok, ktoré by ste mali pri sebe mať, aby ste sa vedeli presunúť bez akéhokoľvek ďalšieho zabezpečenia alebo pomoci. Podmienkou však je, aby vás množstvo vecí a potravín nezaťažovalo a umožňovalo vám pohodlnú chôdzu a efektívny pohyb. Pamätajte, že denne by ste mali prejsť aspoň 20 km   so všetkým, čo si ponesiete.

Čo teda potrebujete? Turistické alebo polovojenské oblečenie, kvalitné outdorové topánky, nepremokavý kabát s podšívkou v prípade zimného počasia, čiapku, šál, nejaké základné spodné prádlo, mikinu alebo flisovú bundu s presahom na krk, aspoň 6 párov ponožiek, rukavice, najlepšie kožené alebo pracovné, gamaše, pršiplášť alebo pončo do dažďa, celtu alebo väčší igelit, karimatky, spacák s teplotným komfortom aspoň -15, batoh aspoň 65 L, nejaké základné hygienické potreby, hodinky, pero alebo ceruzku a papier, prípadná mapa vášho okolia, plastovú fľašu na vodu aspoň 2 L, ak je možné nejaký malý varič, ešus, príbor, nôž, baterka s náhradnými monočlánkami, klasická športová buzola, malý ďalekohľad, zapaľovač a zápalky, pevnú šnúru dlhú aspoň 10 metrov, igelitové tašky, krém na ruky a tvár, balzam na pery a malú lekárničku so základnými liekmi.

Viete ČO a AKO trénovať, ak chcete zvládnuť obrannú streľbu?

Ako vidíte, neuvádzam stravu, nakoľko v prípade teplého počasia sa všetko dá nájsť v prírode, a v prípade zimy je nutné sa prispôsobiť a hľadať potravu lovom alebo zberom dostupných zbytkov lesných plodov. Voda sa dá doplniť po jednoduchej úprave na bežné použitie z dostupných zdrojov ako je počas roka tečúci potok alebo v zime sneh. Samozrejme, ak je možné stravu zohnať iným spôsobom, z opustených obydlí alebo obchodov, je dobré, ak tak urobíte. V zásade sa odporúča mať u seba jednu stravu na celý deň ako nedotknuteľnú núdzovú dávku na veľmi krízový stav. Je jasné, že laik s takýmto stravovaním by mal značné problémy, ale verte, že vycvičený človek by sa nesťažoval.

Doporučená výbava vám má slúžiť ako dočasné pomôcky a prostriedky, s ktorými musíte vydržať niekoľko najťažších týždňov. Vašou prvoradou úlohou je dostať sa do relatívne bezpečnej vzdialenosti od vašej problematickej oblasti alebo do oblasti s populáciou nezasiahnutou pohromou v tak veľkom rozsahu, ako to bolo vo vašom okolí a tam vyhľadať pomoc. V prípade, že rozsah pohromy bol tak veľký, že takéto miesto neexistuje alebo nemáte o ňom informácie, mali by ste začať pomýšľať nad dlhodobým prežitím na vami vytipovanom mieste. Samozrejme, to v sebe zahŕňa vybudovanie sebestačnej komunity so samostatným hospodárstvom a produkciou potravín.

Kurzy, kde sa môžete zdokonaliť v zručnostiach prežitia nájdete v našej ponuke. Je len na vás či to skúsite a naučíte sa niečo potrebné, čo vám môže vždy pomôcť.  Ak chceš vedieť viac, klikni na tlačítko!

Článok bol publikovaný v časopise ZEM a VEK  (článok  4 z 15)

autor: Ing.Patrik Žitník

Ako na efektívny a zmysluplný tréning na obranu so zbraňou?

Aj o tom je podobrobný manuál, ktorý som sľúbil napísať na základe svojich dlhoročných skúseností pre našich absolventov streleckých alebo bezpečnostných kurzov a mojich  kamarátov.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

   Kliknite na tlačitko a dozviete sa viac!